Garanti sözleşmesi ve kefaletten farkı
Guarentee agreement and its difference from surety
  1. Tez No: 679740
  2. Yazar: SILA SEVGİ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Garanti sözleşmesi;“garanti alanı herhangi bir işe girişmeye sevk etme amacı olmaksızın, lehtar ile garanti alan arasında yapılan sözleşmenin gereği gibi yerine getirilmediği durumlarda, asıl sözleşme ilişkisinden bağımsız olarak doğan riske ilişkin verilmiş güvenceyi kapsayan sözleşme türüdür”Garanti sözleşmesinin unsurları; Aslî Nitelik (Bağımsızlık) Unsuru, Risk Unsuru, İvaz Unsuru ve Hareket Unsuru'dur. Garanti sözleşmesinin amacı konusunda garanti alanı, belli bir hareket tarzına yöneltip yöneltmemesi gerektiği konusu tartışılmaktadır. Garanti sözleşmesinin garanti alanı, belli bir hareket tarzına yönelttiği görüşüne göre; garanti sözleşmelerinin temel amacı garanti alanın hareket tarzının doğurduğu zararlı sonuçları karşılamaktır. Kefalet ise, Kişisel teminat türlerinden olan kefalet; kefilin alacaklıya karşı, asıl borçlunun borcunu ödememesi durumunda, sözleşmede gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere sorumluluğu üstlendiği sözleşmedir. Kefaletin geçerliliği, yazılı bir şekilde yapılmasına ve kefilin sorumlu olacağı oranın gösterilmesine bağlıdır (BK484). Garanti sözleşmesinde şekil serbestisi hâkim olup, garantinin sınırının önceden saptanmasına gerek yoktur. Garanti alanın girişimi ile ilgili ortaya çıkabilecek her türlü risk garanti kavramının içine girmektedir. Garanti sözleşmeleri doktrinde yapılan tanımlar ve unsurları çerçevesinde yasada düzenlenen hiç bir sözleşme türü ile benzememekte; kendi yapısına özgü nitelikler taşımaktadır. Bir güvence sağlama sözleşmesi olmakla birlikte asıl (temel işlem)nitelikte oluşu sözleşmeyi diğer güvence niteliğindeki sözleşmelerden ve hukuksal ilişkilerden ayırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Warranty contract;“The warranty area is the type of contract that covers the assurance of the risk arising independently from the original contractual relationship in cases where the contract between the beneficiary and the warranty taker is not fulfilled properly without the purpose of referring to any business”Elements of the warranty contract; The Essential Attribute (Independence) Element is the Risk Element, the Acting Element and the Action Element. Regarding the purpose of the guarantee agreement, it is discussed whether the guarantee area should lead to a certaincourse of action. According to the view that the warranty contract directs the warranty area to a certain course of action; The main purpose of warranty contracts is to cover the harmful consequences a rising from the action of the warranty taker. Bail; Bail, which is a type of personal guarantee; It is the contract in which the guarantor under takes the liability limited to the amount indicated in the contract in case the principal debtor does not pay his debt against the creditor. The validity of the surety depends on it being made in writin gand showing the rate at which the surety will be responsible (BK484). The freedom of form prevails in the warranty contractand it is not necessary to determine the limit of the warranty in advance. Any risk that may arise regarding the initiative of the guarantee taker is included in the concept of guarantee. Guarantee contracts are not similar to any type of contract regulated in the law within the framework of the definitions and elements made by the doctrine, and have characteristics specific to their own. Although it is an assurance contract, it sessential nature distinguishes it from other assurance contracts and legal relations.