EFL instructors' perceptions about teaching, social, and cognitive presences in online EFL classes after the outbreak of the COVID-19
İngilizce öğretim görevlilerinin COVID-19 salgını sonrası çevrimiçi derslerdeki öğretimsel, sosyal ve bilişsel bulunuşlukları hakkındakı algıları
- Tez No: 679741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma Araştırma Topluluğu Modeli çerçevesinde, İngilizce öğretim görevlilerinin, Kovid 19 salgını sonrasında, çevrimiçi derslerdeki öğretimsel, sosyal ve bilişsel bulunuşlukları hakkındaki algılarını araştırmayı hedeflemiştir. Karma araştırma desenini kullanan çalışmanın iki ana ölçeği vardır. Bunlardan birincisi çevrimiçi Likert ölçeğine sahip bir anket, diğeri ise yarı yapılandırılmış çevrimiçi görüşmelerdir. Nicel verilerin toplandığı ilk aşamada, 72 İngilizce öğretim görevlisi katılmış ve Araştırma Topluluğu modeli çerçevesindeki üç ana bölüme sahip anketi tamamlamıştır. Bu bölümler öğretimsel bulunuşluk, sosyal bulunuşluk ve bilişsel bulunuşluktur. Nicel verilerin toplandığı ikinci aşamada ise, 9 İngilizce öğretim görevlisi gönüllü olarak çevrimiçi grup görüşmelerine katılmıştır. Nicel veriler tamamlayıcı istatistik, Pearson korrelasyon katsayısı ve grup içi ANOVA testleri kullanılarak analiz edilmiş, nitel veriler ise sabit karşılaştırmalı inceleme yöntemi ile incelenmiştir. İncelemeler sonrasında, sonuçlar İngilizce öğretim görevlilerinin çevrimiçi derslerde, en kolay öğretimsel bulunuşluğu oluşturduğunu göstermiştir. Ayrıca, üç bulunuşluk arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuçlar, öğretim görevlilerinin Zoom, Moodle ve Whatsapp uygulamalarını da bu bulunuşlukları daha iyi hale getirmek için kullandığını göstermiştir. Çalışmada, bu bulunuşluklar arasındaki farklılıklar, öğretim görevlilerinin bunlar hakkındaki inanç ve deneyimleri de paylaşılmıştır. Çalışma, öğretim görevlilerinin bu üç bulunuşluk ve onların alt bölümleri hakkındaki görüş ve algıları hakkında detaylı bir resim sunmaktadır ki bunun da İngilizce öğretim görevlileri, yönetim birimi, ölçme değerlendirme birimi ve mesleki gelişim birimlerinde çalışan İngilizce öğretimiyle ilgili kişilere yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to investigate the EFL instructors' perceptions about teaching, social, and cognitive presences in online classes after the outbreak of the COVID-19 pandemic within the CoI (Community of Inquiry) framework. Adopting a mixed methods design, the study had two basic tools, which are an online survey having a Likert Scale and online group interviews. In the first phase which was the quantitative stage, 72 EFL instructors participated and filled in the CoI questionnaire, which consists of three basic categories. These are teaching presence, social presence, and cognitive presence. In the second stage which was the qualitative phase, 9 volunteering EFL instructors were involved in the online group interviews. Quantitative data was analyzed using descriptive statistics, Pearson Correlation Coefficient, and Within subjects ANOVA whereas constant comparative analysis was used for the analysis of the qualitative data. After the analyses, the results showed that EFL instructors found teaching presence the easiest to establish in online classes. Moreover, significant correlation between each of these presences was found. Results demonstrated that the instructors used Zoom, Moodle and WhatsApp which helped the betterment of the presences. In the study, some reasons for the differences between the presences as well as beliefs and experiences were shared by the instructors. The present study providing a detailed view of the instructors as to the presences and the sub categories, may be helpful for English language instructors, administrative people, testing units, and professional development units who are involved in English language teaching.