Limited şirketlerde pay haczi
Share seizure in limited liability companies
  1. Tez No: 679742
  2. Yazar: NURİ MURAT POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ticari hayatta yaygın bir şirket olan limited şirketler bakımından, 6102 sayılı Ticaret Kanunu ile birçok yeni düzenleme getirilmiştir. Bu yenilikler, eski TTK ile düzenlenmeyen limited ortaklıklarda pay haczi konusuna yönelik düzenlemeleri de barındırmaktadır. Tez konumuzu oluşturan limited ortaklıklarda pay haczi kapsamında, şirket ortağının kişisel alacaklılarının, TTK madde 133/2 uyarınca Sermaye şirketlerinde alacaklılar, alacaklarını, o ortağa düşen kâr veya tasfiye payından almak yanında, borçlularına ait olan, senede bağlanmış veya bağlanmamış payların, İcra ve İflas Kanunu'nun taşınırlara ilişkin hükümleri uyarınca haczedilmesini ve paraya çevrilmesini talep ederek, alacaklarını tahsil edebilmesi incelenecektir. Bu doğrultuda, hacze konu edilen değer bakımından bir ayrıma gidilerek, haciz işlemlerinin hangi hükümler çerçevesinde gerçekleştirileceği irdelenecektir. 6102 sayılı TTK madde 133/2 ile açıkça düzenlendiği üzere, haczedilen şirket payının, taşınır malların paraya çevrilmesini düzenleyen hükümler uyarınca satışı talep edilebilecektir. Çalışmamızda, TTK'da ve İİK'da yer alan düzenlemelerin yanı sıra, limited şirketlerin pay haczine ilişkin olarak uygulamada karşımıza çıkan sorunlar; doktrinde yer alan tartışmalar ve Yargıtay içtihatları eşliğinde irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Many new regulations have been introduced with the Commercial Code No. 6102 in terms of limited liability companies, which is a widespread company in commercial life. These regulations also include regulations on share seizure in limited partnerships not regulated by the former Turkish Commercial Code. Within the scope of share seizure in limited partnerships constituting our thesis subject, in accordance with Article 133/2 of the Turkish Commercial Code, creditors will be able to collect their receivables by demanding that the shares belonging to the debtors, whether committed or not in the year, be seized and converted into money in accordance with the provisions of the Enforcement and Bankruptcy Law. Accordingly, a distinction will be made in terms of the value subject to the seizure and it will be examined that the provisions under which the seizure procedures will be carried out . As explicitly regulated by Article 133/2 of the Turkish Commercial Code No. 6102, the sale of the seized company share may be requested in accordance with the provisions regulating the conversion of chattels into money. In our study, in addition to the regulations in Turkish Commercial Code and Bankruptcy and Enforcement Law, the problems we encounter in practice regarding the share seizure of limited companies will be examined in the light of the discussions in the doctrine and the case-law of the Supreme Court Practice.