Dijitalleşme sürecinde taşra
The rural life in the digitalization process
  1. Tez No: 679784
  2. Yazar: SERCAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tarih boyunca toplumların hayatına etki eden en büyük olgulardan birisi olan ve olmaya devam eden modernleşme, 17. yüzyılda Batı'da (Avrupa'da) başlayan ve günümüze kadar neredeyse bütün dünyayı etkisi altına alan bir toplumsal yaşam ve örgütlenme biçimi olarak baş göstermektedir. Avrupa'da başlayan akabinde tüm dünya üzerinde etkisini gösteren modernizm akımının; ekonomik, siyasi ve kültürel birçok alanda en çok etkilediği ülkelerden biri de Türkiye'dir. Türk modernleşmesi üzerinden bu çalışmada ortaya konulmak istenen bulguların daha iyi anlaşılması bakımından önce kavramsal çerçeve ortaya konulacaktır. Ardından Sanayi Devrimi ve modernleşmeyle birlikte dönüşen kentleşme kavramı ve Türkiye'de kent sosyolojisi ele alınacaktır. Birbiri ile bağlantılı olan tüm bu kavramların, 1950 yılından itibaren gelişen iletişim teknolojilerinin gelişmesi ve küreselleşme ile birlikte hız kazanan dijitalleşme süreçleri ile olan bağlantısının değerlendirilmesi taşra-merkez zıtlığı kapsamında incelenecektir. Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de köklü değişikliklere sebebiyet veren teknolojik gelişmelerle birlikte yaşan dijitalleşmenin 1990'lı yıllardan bu yana hızlandığı görülmektedir. Bilgisayarların gelişmesi, akıllı telefonların hayatımıza girmesi, internet alt yapısının hızla gelişmesi ve hizmet sınırlarının genişlemesi iletişimin süratle yayılmasına neden olmuştur. Bu değişim ve gelişim büyük şehirlerden başlayarak, taşraya kadar etkisini göstermiş, ekonomiden, eğitime, siyasetten ticarete hayatın her alanında toplumsal değişikliklerin yaşanmasına zemin hazırlamıştır. Ülkemizle beraber dünyada aynı değişim ve gelişmeler paralel yaşanmakta dünya her geçen gün birbirine entegre olmaya başlamış, küresel arenada dijitalleşmenin artık bir tercih değil zorunluluk olduğu aşikâr olmaktadır. Taşra, Türk modernleşmesi kapsamında bütün çalışmaların ilgi odağı olmuştur. Bu çalışmada da taşra-merkez ilişkisi üzerinden Türkiye'de nüfusu en yüksek 10 il ile beraber en düşük 10 ilin dijitalleşme penetrasyonları incelenerek, bahsettiğimiz bu modernleşme, kentleşme ve dijitalleşme süreçlerinin taşra üzerindeki etkisi ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modernization, which has been and continues to be one of the biggest phenomena affecting the lives of societies throughout history, emerges as a form of social life and organization that started in the West (Europe) in the 17th century and has influenced almost the whole world until today. The modernism movement, which started in Europe and then showed its effect to all over the world; Turkey is one of the countries that has been affected the most in many economic, political and cultural areas. Before all else, the conceptual framework will be presented in order to understand better to the findings to be revealed in this study through Turkish modernization. Then, the concept of urbanization transformed with the Industrial Revolution and modernization and urban sociology in Turkey will be discussed. The evaluation of the connection of all these concepts, which are interconnected, with the development of communication technologies that have developed since 1950 and the digitalization processes that have accelerated with globalization will be examined within the scope of the rural-central contrast. It is seen that digitalization, which is experienced with the technological developments that cause radical changes in our country as well as the whole world, has accelerated since the 1990s. The development of computers, the introduction of smart phones into our lives, the rapid development of internet infrastructure and the expansion of service boundaries have led to the rapid spread of communication. This change and development has shown its effect starting from big cities to the countryside, and has paved the way for social changes in all areas of life, from economy to education, from politics to trade. Together with our country, the same changes and developments are experienced in parallel in the world and the world has begun to integrate with each other day by day, and it is obvious that digitalization is not a choice but a necessity in the global arena. The countryside has been the focus of all studies within the scope of Turkish modernization. In this study, the digitalization penetrations of the 10 provinces with the highest population and the lowest 10 provinces in Turkey are examined through the provincial-central relationship, and the impact of these modernization, urbanization and digitalization processes on the provinces is revealed.