The effects of glazing area interventions and PCM application in building energy retrofits
Bina enerji iyileştirmelerinde cam alan değişimlerinin ve FDM uygulamasının etkileri
- Tez No: 679785
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ZORER GEDİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Uluslararası Enerji Ajansı'nın Binalar ve Yapılar İçin Küresel Durum Raporu 2019'a göre bina ve inşaat sektörü, dünyada toplam enerji tüketiminin %36'sından ve CO2 salımının %39'undan sorumludur. Bu salımların iklim değişikliğine doğrudan etkisi olduğu bilinmektedir. Sektörün enerji tüketimi ve sera gazı salımını azaltmak için mevcut yapı stokunun iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu iyileştirme için uygulanabilecek yöntemlerden birisi, yıkıp yeniden yapmadan, enerji iyileştirme müdahaleleriyle binaların yapı kabuğu fiziksel özelliklerini güçlendirmektir. İklim değişikliği etkisiyle Türkiye'nin ikliminin giderek daha sıcaklaşacağı ve kuraklaşacağı, bununla birlikte değişken yağışların görüleceği bilinmektedir. Ayrıca, IPCC'nin 5. Değerlendirme Raporu'na göre 2016-2100 yılları arasında dünyada yaz dönemindeki sıcaklık artışlarının, kış dönemindeki sıcaklık artışlarından fazla olacağı bildirilmektedir. Bu eğilimden ötürü, mevcut binaların iyileştirilmesi için yapılacak müdahalelerde, yaz dönemindeki soğutma yüklerinin düşürülmesinin önemi artmaktadır. İklim değişikliğine uyum ve azaltım hedeflerinin dikkate alındığı bu çalışmanın amacı, farklı iklimlerde mevcut bir yapıya uygulanan bir dizi bina kabuğu müdahalesinin tekil olarak ve kombinasyonlarıyla birlikte uygulandığında binanın enerji tüketimine olan etkisini göstermektir. Uygulama örneğinin yapıldığı bölgeler ılıman nemli iklime sahip İstanbul ve sıcak kuru iklime sahip Diyarbakır şehirleri, seçilen iyileştirme müdahaleleri ise güneş kırıcı uygulaması, cam sistemi değişikliği ve faz değiştiren malzeme uygulamasıdır. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, enerji tüketimi ve karbon salımıyla ilgili yaşanan sorunlar ortaya konulmuş, konuyla ilgili literatürde yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, tezin amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmış ve çalışmanın hipotezleri listelenmiştir. İkinci bölümde, tez çalışmasında kullanılan kavramlar ve değişkenler anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, tezin yöntemi listelenmiş, uygulama örneğinin özellikleri ve detayları açıklanmış, mevcut halinin enerji tüketimi hesaplanmış, enerji iyileştirme müdahalelerinin özellikleri detaylı olarak anlatılmış ve her bir müdahalenin tekil ve kombinasyonlarıyla oluşturduğu enerji tüketimleri gösterilmiştir. Dördüncü bölümde, tez kapsamında elde edilen sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The buildings and construction sector is responsible for 39% of CO2 emissions in the world which have a direct impact on climate change. To mitigate these effects of the sector, the existing building stock needs to be improved. One of the methods for improving the building stock is to enhance the physical properties of the building envelopes with building energy retrofits. Turkey's climate will gradually get warmer and drier with unstable precipitation with the effect of climate change. Furthermore, it is reported that the temperature increases in the summer period in the world between 2016-2100 will be higher than the increases in the winter period. Due to this trend, the importance of reducing the cooling loads of the buildings in the summer period is increasing. The aim of this study is to show the effect of a series of building envelope interventions on the energy consumption of existing buildings located in different climates. The regions where the application example is located are İstanbul with temperate-humid and Diyarbakır with dry-hot climate, and the selected energy retrofit interventions are solar shading implementation, glass system replacement and phase change material application. The thesis study consists of four chapters. In the first chapter, the background of the subject is explained, the studies on the subject are evaluated, the aim, scope, methodology and hypotheses of the thesis are explained. In the second chapter, the concepts and variables used in the thesis are explained. In the third chapter, the specifications of the application example building are explained, the energy consumption of the base case of the building is calculated, the properties of the energy retrofit interventions are explained in detail, and the energy consumption of each intervention is shown. In the fourth chapter, the results and discussions of the thesis study are presented.