Disfaji tanılı hastalarda endoskopik, radyolojik ve high resolution manometri bulgularının endosonografi bulguları ile karşılaştırılması
Comparison of endoscopic, radiologic and high resolution manometric findings with endosonography findings in patients with dysphagia diagnosis
  1. Tez No: 679830
  2. Yazar: ASLIHAN BAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YORULMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Disfaji şikayeti ile başvuran hastaların ayırıcı tanısında endosonografinin tanıya katkısını ve klinik kullanılabilirliğini ortaya çıkarmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine disfaji şikayeti ile başvurmuş 77 hasta alındı. Hastaların dosyalarından yaş, cinsiyet, ek hastalık, vücut kitle indeksi, radyoterapi ve kemoterapi öyküsü, travma öyküsü, geçirilmiş baş-boyun cerrahisi öyküsü kayıt edildi. Disfaji şikayetlerinin süresi ve Eckardt skorları hesaplandı. Hastaların high resolution manometri (HRM) ve endosonografik ultrasonografi (EUS) sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 41'i erkek, 36'sı kadındı. Hastaların ortalama yaşı 50 idi. Toplam 54 hastanın EUS bulguları incelendi. HRM'de tespit edilen 1 akalazya hastasının EUS incelemesinde kardia tümörü tespit edildi, normal HRM bulgusu olan bir hastada özofagus tümörü saptandı. HRM'de Akalazya tanısı alan 27 hasta ile 16 sağlıklı kontrol grubunun EUS tetkikleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To reveal the contribution of endosonography to the diagnosis and its clinical usability in the differential diagnosis of patients presenting with dysphagia. Materials and Methods: The study included 77 patients who applied to the Health Sciences University (SBU) Bağcılar Training and Research Hospital Gastroenterology outpatient clinic with the complaint of dysphagia. Age, gender, comorbidity, body mass index, radiotherapy and chemotherapy history, trauma history, and previous head and neck surgery were recorded from the files of the patients. The duration of dysphagia complaints and Eckardt scores were calculated. High resolution manometry (HRM) and endosonographic ultrasonography (EUS) results of the patients were evaluated retrospectively. Findings: Of the patients included in the study, 41 were male and 36 were female. The mean age of the patients was 50 years. EUS findings of 54 patients were analyzed. Cardia tumor was detected in EUS examination of 1 achalasia patient detected in HRM, esophageal tumor was detected in one patient with normal HRM finding. Endosonography examinations of 27 patients diagnosed with Achalasia in HRM and 16 healthy control groups were evaluated.