Kadın akademisyenlerin cam tavan sendromu üzerine bir araştırma: Uganda İslam Üniversitesi örneği
A research on glass ceiling syndrome of women academicians: A case study of Islamic University in Uganda
  1. Tez No: 679843
  2. Yazar: TAHIAH NAKKAZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMOLA BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, Uganda'daki yükseköğretim kurumlarında kadın akademisyenler için cam tavan engellerini belirlemektir. Bu doğrultuda araştırmacı, Uganda İslam Üniversitesi'ndeki (IUIU) kadın akademisyenler üzerinde araştırma gerçekleştirmiştir. Bu araştırmanın temel amacı, yükseköğretim kurumlarında çalışan kadın akademisyenlerin cam tavan bariyerlerinin varlığını ve cam tavan algılarını ölçmek ve üst yönetim pozisyonlarına yükselmeleri için cam tavan bariyer bileşenlerinin neler olduğunu belirlemektir. Araştırmada çevrimiçi anket kullanılarak nicel bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Bu çalışmada 180 örneklem sayı evreni temsil etmektedir. Bunlardan 152'si ise amaçlı bir örneklem olarak kullanılmıştır. Nicel veriler, Sosyal Bilimler için İstatistik paketi (SPSS) kullanılarak analiz edilmiş ve sonuçlar, frekans ve yüzdeleri veren tablolar ve çizelgelerde özetlenmiştir. Çalışmanın tanımlayıcı istatistiksel bulguları, IUIU'daki kadın akademisyenlerin kariyerlerinde ilerlemede hala cam tavan sendromu ile karşı karşıya olduklarını göstermiştir. Tek Yönlü ANOVA analizi sonuçları, kadın akademisyenlerin medeni durumlarının Cam Tavan Sendromu (CTS) algısında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Kadın Akademisyenlerin yaş grupları, meslek unvanları ve CTS algılarına göre anlamlı bir farklılık vardır. Kadın akademisyenlerin CTS algıları ile mesleki deneyimlerinde anlamlı bir farklılık yoktur. Araştırmacı, kadının toplumdaki yerini belirleyen değerlerin kadınların iş gücüne katılımını teşvik edecek şekilde değiştirilmesiyle bu engellerin aşılabileceğini önermektedir. Araştırmacı ayrıca, kadın akademisyenlerin iş yerlerindeki toplumsal cinsiyet ön yargılarını aşmak için alternatif olarak daha yüksek pozisyonlara hak kazanmaları için yetiştirilmelerini ve kadın akademisyenlerin, erkek ağırlıklı toplumda olumsuz algılara karşı koymak için yeteneklerini defalarca kanıtlamaları ve diğerlerinden daha iyi performans göstermeleri gerektiğini önermektedir. Araştırmacı, kadınlar için çalışma alanını eşitlemek ve kadınların ilerlemesini engelleyen bir cam tavan olduğu efsanesini ortadan kaldırmak için hala yapılması gereken işler olduğu sonucuna varmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, cam tavanı kırmak ve kariyerlerinde ilerlemek isteyen kadınlar için faydalıdır. Anahtar Kelimeler Cam tavan sendromu, kadın akademisyenler, Uganda, üniversite, mesleki ayrımcılık, stereotipler, kariyer engelleri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the glass ceiling barriers for female academics in higher education institutions in Uganda. To accomplish this, the researcher conducted a research on female academics working at Islamic University in Uganda (IUIU). To measure the presence of glass ceiling barriers for female academics working in higher education institutions, to measure their perceptions of the glass ceiling, and figure out what glass ceiling barrier components for them to advance to senior management positions are. A quantitative research design is used by employing an online survey questionnaire to solicit relevant data from respondents to support the study. A purposive sampling of 152 out of 180 respondents was used in this study. Quantitative data is analyzed using Statistical Package for Social Sciences (SPSS) and the results are summarized in tables and charts giving the frequencies and percentages. Accordingly, the descriptive statistical findings of the study indicated that female academicians at IUIU still face glass ceiling syndrome in advancement of their careers. Results of one way ANOVA analysis indicated that Female academicians' marital status do not show any statistical significant differences in GCS perception. A significant difference is reached according to female academics' age groups, occupational titles, and glass ceiling perception. There is no significant difference in perception of glass ceiling perception of female academicians and their professional experiences. The researcher recommends that overcoming these obstacles would be possible if the values that determine women's place in society are changed to encourage women's entry into the workforce. The researcher further recommends that female academicians be trained as alternative to overcome gender biases in their workplaces so that they qualify for higher positions, and female academicians should repeatedly prove their abilities and outperform others to counter negative perceptions in predominantly male society. The researcher concludes that there is still work to be done in leveling the playing field for women and dispelling the myth that there is a glass ceiling preventing women from progressing. The outcomes of this study are useful for women who want to break through the glass ceiling and help them advance in their careers. Keywords Glass ceiling syndrome, women academician, Uganda, university, professional discrimination, stereotype, barriers to career.