Cam tavan sendromunun örgütsel sinizm üzerine etkisi: İstanbul ilindeki seçili vakıf üniversitelerinde görevli kadın akademisyenler üzerine bir çalışma
The effect of glass ceiling syndrome upon organizational cynicism: A case study on female academicians employed by selected foundation universities in Istanbul
- Tez No: 727522
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada kadın çalışanların iş hayatında karşılaştıkları engellerden biri olan Cam Tavan Sendromunun, Örgütsel Sinizm üzerine etkisi araştırılmış ve Örgütsel Sinizmin alt boyutlarının demografik değişkenlere göre farklılaşma durumları tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında, Eylül 2021- Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul ilinde seçili 5 vakıf üniversitesinde görevli 317 kadın akademisyene, 5 demografik, 30 Cam Tavan Sendromunu ölçmeye yönelik, 13 Örgütsel Sinizm düzeyini ölçmeye yönelik toplam 48 sorudan oluşan anket uygulanmış, sonuçlar analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, seçili üniversitelerde görevli kadın akademisyenlerin cam tavan sendromu algıları ile örgütsel sinizm arasında anlamlı, pozitif ancak zayıf bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra, cam tavan algısı engellerinin, örgütsel sinizmi ve örgütsel sinizmin alt boyutlarını etkilediği/yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of Glass Ceiling Syndrome, a barrier women encounter in their career steps, upon Organizational Cynicism has been examined and differentiation of the sub dimensions of Organizational Cynicism in accordance with the demographic variables have been detected in this research. Within the scope of the research, from September 2021 to October 2021, a questionnaire consisting of 48 questions, 5 of which assess demographical features, 30 of which aim to assess Glass Ceiling Syndrome and 13 of which aim to assess Organizational Cynicism, has been conducted on 317 woman academicians employed by 5 selected foundation universities in İstanbul, the results have been analysed and explicated. As a result of the research, it has been determined that there is a significant, positive and weak correlation between the Glass Ceiling perceptions of woman academicians employed by the selected foundation universities, and the Organizational Cynicism. Besides, it has been established that the barriers of Glass Ceiling Syndrome have resulted in Organizational Cynicism and its sub dimensions.