Kalay-bizmut sisteminin termodinamiği
Thermodynamics of tin-bismuth system
- Tez No: 67990
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
m KALAY-BİZMUT SİSTEMİNİN TERMODİNAMİĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Hasan OKUYUCU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1997 ÖZET Bu çalışmada kalayın kalay-biznmt sistemindeki termodinamik davranışı tüm konsantrasyon aralığında emf metodu kullanılarak incelendi. Çalışma 300°C- 450°C arasında yapıldı. Çalışmada SnCl2-KCl-NaCl tuz karışımı sıvı elektrolit olarak kullanıldı. Alman ölçümlerden AHsn, Aos», AOsn, asn ve ysn değerleri bulundu. Ayrıca AHm,,ASm, AGs,, aBi, YBi, AHm, ASm ve AGM değerleri Gibbs-Duhem eşitliği kullanılarak hesaplandı. Çalışma sonucunda kalayın Sn-Bi sisteminde ideale yakın bir davranış gösterdiği ancak Xsn = 0 ile Xsn = 0.85 arasında idealden hafifçe pozitif bir sapma, Xsn = 0.85 ile Xsn = 1 arasında ise idealden hafifçe bir negatif sapma gösterdiği görülmüştür. Elde edilen sonuçların genel olarak literatürle uyum içerisinde olduğu belirlenmiştir. Bilim Kodu : 604.01.01 Anahtar Kelimeler : Kalay, Bizmut, EMF, Galvanik Hücreler,Termodinamik Sayfa Adedi : 75 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. îshak KARAKAYA
Özet (Çeviri)
IV (M.Sc. Thesis) Hasan OKUYUCU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1997 ABSTRACT Thermodynamic behaviour of tin in tin-bismuth binary system has been studied over the entire composition range using an emf method. Measurements were taken at temperatures between 300°C-450°C. SnClrKCl-NaCl salt mixture was used as molten electrolyte. AHJ“”ASsn, AGs», aSn and ySn A T Y^ A ~~C*^ A S~*^ were calculated from the measured data. In addition, AHm" ASm, AGm aBj, YBi, AHm, ASm and AGM were calculated using Gibbs-Duhem equation. It was observed that Sn in Sn-Bi system behaves very close to ideal, but Sn shows slight positive deviation from ideality between X», = 0 and Xsn = 0.85 and slight negative deviation between X^ = 0.85 and Xg, = 1 Results were found to be in accord with the literature. Science Code Key Words Number of Pages Supervisor 604.01.01 Tin, Bismuth, EMF, Galvanic Cells, Thermodynamics 75 Prof. Dr. Ishak KARAKAYA