Ses üretim organlarının hastalıkları ve ses eğitimine etkileri
The diseases in the voice production organs and their effects on vocal training
- Tez No: 67989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
SES ÜRETİM URAĞANLARININ HASTALIKLARI ve SES EĞİTİMİNE ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Gül YIKILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1997 ÖZET Bu araştırmada Ses Üretim Organlarının Hastalıkları ve bunların ses eğitimine olan etkilerini ortaya çıkarma ve bu konuda yapıla cak araştırmalara ışık tutabilmek amaçlanmıştır. Bu amaçla lit eratür taraması yapılmış, Abant izzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümünde ses eğitimi derslerinde gözlem yapılmış, öğrencilerin görüşleri alınarak mevcut durum saptanmaya çalışılmıştır. Uygulanan anket sonucunda öğrencil erin ses üretim organlarının hastalıkları ve korunması konusunda yeterli bilgi sahibi olmadıkları, bilgisizliklerinden ötürü bu hastalıklara sıkça yakalandıkları ve ses eğitimi derslerinde gerekli hedeflere ulaşmakta zorluk çektikleri saptanmıştır. Ses eğitimi derslerinin istenilen hedeflere ulaşması için Önerilerde bulunulmuştur. 304.02.bl Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi v Ses Eğitimi, Fonasyon, Ses Hastalıkları 75 Doç. Dr. Salih AKKAŞ
Özet (Çeviri)
11 (M.Sc. Thesis) Gül YIKILMAZ GAZl UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE and TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT This research has been performed to examine the diseases in voice production organs and their effects on vocal training, ef fects on vocal training and to shed light some studies that will be held. For this reason, literature review has been done, the stu dents at Abant izzet Baysal University, Faculty of Education, Mu sic Department have been observed, and it has been tried to state the present situation with co-operation of students. Ac cording to the questionnaire which has been applied to the stu dents, it has been stated that the students do not have enough knowledge about the diseases in the voice production organs and protecting from them and for this reason they often catch those diseases and they have difficulties in reaching the targets which are necessary in vocal? training courses, some proposals have been put forward to reach the aimed targets in vocal train ing courses. Science Code Key Words Page Number Adviser 304.02.01 Vocal training, Phonation, Vocal diseases 75 Doç. Dr. Salih AKKAŞ