Vergilendirme ile ekonomik gelişme ilişkisinin tarihsel analizi: Almanya, İngiltere ve Fransa örneği
Historical analysis of the relationship between taxation and economic development: Example of Germany, England and France
  1. Tez No: 679967
  2. Yazar: TOLGA EVRİM TÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Vergilendirme ile ekonomik gelişme arasındaki ilişki, özellikle küreselleşmeyle birlikte artan ekonomik gelişmeye yönelik rekabette, devletlerin dikkatle üzerinde durdukları bir konu haline dönüşmüştür. Söz konusu ilişkinin varlığı hakkında pek çok ampirik çalışma yapılsa da halen literatürde süregelen bir tartışma mevcuttur. Yapılan çalışmalarda kullanılan farklı değişkenler ve örneklemler söz konusu ilişki konusunda farklı sonuçların çıkmasına neden olmaktadır. Çünkü reel ekonomiyi etkileyen pek çok değişkenin olması, konu üzerinde kesin bir sonuca varılmasını güçleştirmektedir. Bu sebeple bu çalışmada, ampirik analizlerden ziyade; vergi politikalarını etkileyen politik faktörler, üretim faktörlerinin verimliliği, teknik ilerleme durumu, ekonomideki rekabet düzeyi, mükelleflerin vergilendirmeye karşı tutumu ve refah programları gibi ekonomik büyümeyi etkileyebilecek olan farklı değişkenler tarihsel çerçevede analiz edilmiş ve söz konusu değişkenlerin ekonomik büyüme için gerekli şartları sağlaması durumunda, vergilendirmenin ekonomik gelişmeyi olumlu etkileyebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada, vergilendirme ile ekonomik gelişme arasındaki ilişki, ekonomik olarak gelişmiş ülkelerden olan İngiltere, Fransa ve Almanya için yapılmıştır. Özellikle 1950-70 yılları arasında 'Altın Çağ' olarak nitelendirilen dönemde, bu ülkeler hızlı ekonomik büyüme oranları yakalamışlardır. Çalışma sonunda, İngiltere'nin ekonomik büyüme oranlarında liderliği ele geçirememesi; imalat sektörünün yetersizliği, refah programlarının yaygınlaşması ve düşük yatırım haddi ile ilişkilendirilmiştir. Almanya'da Altın Çağ boyunca yüksek ekonomik büyüme oranlarının kaydedilmesine sebep olarak, 1948-55 yılları arasında uygulanan teşvik politikaları gösterilmiştir. Fransa için ise, KDV reformunun altın çağda büyümeyi sağlayabilecek temel sektörlere vergi teşvikleri sağlayarak ekonomik büyümeyi olumlu etkilediği, bazı vergi politikalarının ise ekonomik büyüme üzerinde olumsuz etkiler meydana getirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçta, incelenen her üç gelişmiş ülkede de büyüme odaklı vergi politikaları uygulanması halinde daha fazla ekonomik gelişmenin sağlanacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between taxation and economic development has become an issue that states pay attention to, especially in the competition for economic development that has increased with globalization. Although many empirical studies have been conducted on the existence of this relationship, there is still an ongoing debate in the literature. Different variables and samples used in the studies have led to different results on the relationship in question. Because the existence of many variables affecting the real economy makes it difficult to reach a definite conclusion on the subject. For this reason, in this study, rather than empirical analysis; Different variables that may affect economic growth, such as political factors affecting tax policies, productivity of production factors, technical progress, level of competition in the economy, taxpayers' attitude towards taxation and welfare programs have been analyzed historically, and if these variables provide the necessary conditions for economic growth, taxation has been concluded that it can affect the development positively. In the study, the relationship between taxation and economic development is made for the economically developed countries such as England, France and Germany. Especially in the period described as the“Golden Age”between 1950-70, these countries achieved rapid economic growth rates. At the end of the study, Britain's failure to take the lead in economic growth rates; The insufficiency of the manufacturing sector has been associated with the spread of welfare programs and low investment rates. Incentive policies implemented between 1948-55 were shown as the reason for recording high economic growth rates during the Golden Age in Germany. For France, it was concluded that the VAT reform positively affected economic growth by providing tax incentives to key sectors that could provide growth in the golden age, while some tax policies had negative effects on economic growth. As a result, it is concluded that more economic development will be achieved if growth-oriented tax policies are implemented in all three developed countries studied.