Patoloji tanısı adenomyozis ya da leiomyoma uteri olan histerektomize olgularda, klinik semptomatolojinin ve transvajinal ultrasonografik değerlendirmenin retrospektif korelasyonu
Retrospective correlation of the clinical symptomatology and the transvaginal ultrasonographic findings of the hysterectomised patients with the pathologic diagnoses of adenomyosis and/or leiomyoma uteri
  1. Tez No: 679997
  2. Yazar: SERAP FIRTINA TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BİLAL TRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Adenomyozis ve leiomyoma uteri,cklinik semptomları benzer ancak tedavi modaliteleri farklı olabilecek olan patolojilerdir. Klinik semptomların ve TVUSG bulgularının doğru kombinasyonu sonucunda, tedavi öncesinde tanının doğru konulması, tedaviye de yön gösterecektir. Biz de bu amaçla, çalışmamızda klinik semptomları ve TVUSG bulgularını, patoloji sonuçları ile karşılaştırıp aralarındaki korelasyonu inceledik. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 18.0 programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiksel metodların (ortalama, standart sapma) yanı sıra, parametrelerin değerlendirilmesinde Student T testi ve Paired Samples Test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Adenomyosis and leiomyoma uteri are the disorders, having the similar clinical symptoms, although they may have different treatment options. By the combination of the clinical symtoms and transvaginal ultrasonography signs, we will able to make the true diagnose between adenomyosis and leiomyoma uteri, which let us to choice the optimal treatment for the patient. For this manner, we aim to evaluate the correlation of clinical symptoms and transvaginal ultrasonography signs, with the histopathological diagnosis of adenomyosis and leiomyoma uteri. 201 patients, who underwent hysterectomy for benign pathological disorders between 01.01.2008 and 31.12.2009 in our clinic were evaluated, retrospectively in our study. The 164 of 201 patients had the pathologically diagnosed as adenomyosis, leiomyoma uteri or both, evaluated for the prevalance, since we could not reach the hospital records and incomplete information, 31 patient were excluded and 133 (80 leiomyoma uteri, 25 adenomyosis, 28 leiomyoma uteri + adenomyosis) patients were included in the study, for the comparison of clinical symptoms and tranvaginal ultrasonography signs with the pathological diagnoses. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 18.0 Program was used for statistical analysis. Student T test and Paired Samples Test were used together with descriptical methods (mean value, standart deviation) for the evaluating of parameters. Among the pathological examination of 201 patients, 94 (46.8%) were leiomyoma uteri, 33 were (16.4%) adenomyosis and 37(18.4%) had simultaneous involvement of both conditions. 52.9% of leiomyoma uteri had also the abnormality of adenomyosis. 37(18.4%) patients had the disorders other than adenomyosis and leiomyoma uteri. We found significant association of parity, chronic pelvic pain, dilatation & curettage numbers with adenomyosis and leiomyoma uteri + adenomyosis groups than the leiomyoma uteri group. Mean parity number was 2.07 (minimum value: 0, maximum value : 5, Sd: 1.065) in leiomyoma uteri group, 3.36 (minimum value: 0, maximum value: 8, Sd: 1.912), 2.61 (minimum value: 0, maximum value: 8, Sd: 1.499) in leiomyoma uteri + adenomyosis group. Chronic pelvic pain was obtained 26.9% of patients in leiomyoma uteri group, 68% of patients in adenomyosis group, 67.9% of patients in leiomyoma uteri + adenomyosis group. Mean D&C number was 0.76 (minimum value: 0, maximum value: 5, Sd: 1.022, 95% CI: 0.54-0.99) in leiomyoma uteri group, 1.52 (minimum value: 0, maximum value:4, Sd1.503, 95%CI: 0.90-2.14) in adenomyosis group, 1.21 (minimum value: 0, maximum value: 5, Sd1.449, 95%CI0.65-1.78) in leiomyoma uteri + adenomyosis group. There was no significant correlation of age, gravida, menapousal period, dysmenorrhea, menoragia, metroragia, sectio, myomectomy and infertility between the adenomyosis, leiomyoma uteri and leiomyoma uteri + adenomyosis groups. The exact accuracy of transvaginal ultrasonography with histopathological diagnoses was 100% in leiomyoma uteri group, 20% in adenomyosis group, 10.7% in leiomyoma uteri + adenomyosis group.