Tarantula cubensis alkolik ekstraktının (Theranekron®) Leishmania major üzerine In Vitro ve In Vivo terapötik etkisinin araştırılması
Investigation of therapeutic effect of tarantula cubensis alcoholic extract (theranekron®) on Leishmania major In Vitro and In Vivo
  1. Tez No: 854500
  2. Yazar: ELİF AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDA AKIN POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Leishmaniasis, Leishmania cinsi zorunlu hücre içi protozoonların neden olduğu, vektör kaynaklı endemik bir hastalıktır. Paraziter ölüm nedenleri arasında sıtmadan sonra ikinci sırada yer alan, ihmal edilmiş, en tehlikeli tropikal hastalık olarak rapor edilmiştir. Hastalığın visseral, kutanöz (KL) ve mukakutanöz leishmaniasis olmak üzere üç ana klinik formu bilinmektedir. En sık görülen formu KL'dir. KL, Orta Doğu ve Orta Asya'da Leishmania major (L. major) ve Leishmania tropica (L. tropica), Amerika kıtasında ise Leishmania braziliensis (L. braziliensis) kompleksi ve Leishmania mexicana (L. mexicana)'dan kaynaklanmaktadır. KL epidemiyolojisi, çevresel, göç ve iklim faktörlerinden etkilenmektedir. Her yıl, yaklaşık 0.6-1.0 milyon KL vakası rapor edilmektedir. Klinik tablo, parazitin virülansı, bireysel bağışıklık yanıtı ve lezyonların bulunduğu bölge ile ilişkili faktörlere bağlıdır. Doğrudan, lezyona veya parenteral olarak uygulanan antimon bileşikleri, standart tedavi olmaya devam etmektedir ancak bu ilaçların yan etkileri kullanım kısıtlılığı yaratmaktadır. Tarantula cubensis alkollü ekstraktı (TCAE),“T. cubensis”örümceğinin tamamının alkolde işlemden geçirilmesiyle elde edilen, homeopatik bir ilaçtır. Yapılan araştırmalar, TCAE'nin; antiinflamatuar, rejeneratif, rezolitif, epitelizasyonu ve yara iyileşmesini hızlandırıcı etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı, TCAE'nin in vitro olarak, L. major promastigotları üzerine ve farelerde deneysel olarak oluşturulan KL modelinde terapötik etkisini araştırmaktır. TCAE'nin L. major promastigotları üzerine 24. ve 48.
Özet (Çeviri)
Leishmaniasis is one of a vector-induced endemic disease caused by obligate intracellular protozoan of genus Leishmania. Leishmaniasis has been reported as the most dangerous neglected tropical disease, ranking second after malaria among parasitic causes of death. There are three main clinical forms of disease; visceral, cutaneous (CL) and mucocutaneous. The most common form of the disease is CL. CL is caused by Leishmania major (L. major) and Leishmania tropica (L. tropica) in the Middle East and Central Asia and by Leishmania braziliensis (L. braziliensis) complex and Leishmania mexicana (L. mexicana) in the America. Epidemiology of CL is influenced by environmental, transmission and climate changes factors. An estimated 0,6-1.0 million cases of CL are reported per year. The clinical picture depends on factors related to the virulence of the parasite, the individual immune response, and the site of lesions. Antimony compounds administered directly, to the lesion, or parenterally remain the standard treatment, but these drugs' side effects create limitation of use. Tarantula cubensis alcoholic extract (TCAE) is a homeopathic medicine obtained by processing the entire“T. cubensis”spider in alcohol. Research has shown that TCAE has anti-inflammatory, regenerative, resolvative, epithelialization and accelerating effects on the wound healing. The aim of this study is to investigate the therapeutic effect of TCAE on L. major promastigotes in vitro and in the CL model experimentally created in mice. It was determined that TCAE was effective at concentrations of 250 µg/mL, 125 µg/mL and 62,5 µg/mL on L.