Postoperatif yoğun bakım ünitesinde sepsis sıklığı ve buna etki eden faktörlerin değerlendirilmesi: Prospektif gözlemsel bir çalışma
Evaluation of sepsis frequency and affecting factors in the postoperative intensive care unit: A prospective observational study
- Tez No: 800689
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN HANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş: Sepsis yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) en önemli mortalite nedenlerinden biridir. Çalışmamızda hastanemiz postoperatif yoğun bakım ünitesinde (PACU) tedavi edilen olgularda postoperatif erken dönemde sepsis sıklığı, buna etki eden faktörlerin ve sepsis sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak planlanan çalışmamıza 15.07.2021-14.07.2022 tarihleri arasında PACU'da tedavi edilen postoperatif olgular dahil edildi. Hasta verileri; demografik özellikler, operasyon ve anestezi yöntemi karakteristikleri, preoperatif yandaş hastalıkları, CCI, ASA risk sınıfı, operatif özellikleri, preoperatif biyokimya ve hemogram sonuçları SOFA, APACHE- II skorları kayıt edildi. Enfekte olan ya da enfekte olması kuvvetle muhtemel hastalar SCCM/ESICM'in yayınladığı kriterlere göre enfeksiyon, sepsis, septik şok varlığı açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda 1123 postoperatif olgunun %11'inin enfeksiyon, %6,4'ünün sepsis, %5,3'ünün septik şok tablosunda olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sepsis is one of the most important causes of mortality in intensive care units (ICU). In our study, it was aimed to evaluate the frequency of sepsis in the early postoperative period, the factors affecting it and the results of sepsis in patients treated in the postoperative intensive care unit (PACU) of our hospital. Materials and Methods: Postoperative cases treated in PACU between 15.07.2021 and 14.07.2022 were included in our prospectively planned study. patient data; Demographic characteristics, operation and anesthesia method characteristics, preoperative co-morbidities, CCI, ASA risk class, operative characteristics, preoperative biochemistry and hemogram results, SOFA, APACHE-II scores were recorded. Infected or likely to be infected patients were evaluated for the presence of infection, sepsis, and septic shock according to the criteria published by SCCM/ESICM. Results: In our study, 11% of 1123 postoperative cases were found to be infection, 6.4% to sepsis, and 5.3% to septic shock.