Rayların yakma alın kaynağı ile kaynaklanabilirliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 68011
  2. Yazar: NİZAM KUDAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu çalışmada raylarda yakma alın kaynağının uygulanması incelenmiştir. Tüm ray kaynak çeşitleri içinde bu prosesin önemi açıklanmıştır. Fabrikada ve yolda yapılan yakma alın kaynağı değerlendirilmiştir. Mobil yakma alın kaynak makinası ile yolda yapılan kaynak irdelenmiştir. Yakma alın kaynağının deneysel araştırma sonuçları ortaya konulmuştur. Bu sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenebilir. Kaynak bölgesindeki yuvarlanma yüzeyi sertlik profilinin, seyir düzleminin düzgünlüğünü uzun bir hizmet ömrünce koruyabilecek özellikte olduğu tespit edilmiştir. Mikroyapı ve kimyasal bileşim, kaynak bölgesinde ve ısıdan etkilenmiş bölgede standartlarına uygundur. Çekme mukavemeti istenen limitler içindedir. Sonuç olarak raylarda yakma alın kaynağı arzu edilen mekanik özellikleri ve yüksek kaliteyi sağlar.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, application of the flash butt welding process for rails was investigated. The importance of this process within all kinds of rail welds was explained. The use of flash butt welding on site and in workshops was evaluated. The welding on site with mobile flash butt welding machines was discussed. Experimental results of flash butt welding were achieved. The results may be summarized as follows; The hardness profile of the tread in the region of the weld was discovered such as to ensure that the plane of travel remains smooth over a long service life. The microstructure and chemical composition of the region of the rail and the rail steel in heat effected zone are suitable of their standarts. Tensile strenght of welds is in the required limits. As a result, flash butt welding provides desirable mechanical properties and high quality for rails.