İşkoliklik, iş-aile çatışması ve iş tatmini ilişkisi: Otel işletmelerinde bir uygulama
The effect of workaholics of hotel employees on work-family conflict and job satisfaction
  1. Tez No: 680109
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE SEVAL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, otel çalışanlarının işkoliklik eğilimlerinin iş-aile çatışmasına etkileri ile iş-aile çatışmasının iş tatmini üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu bağlamda Antalya'nın Alanya Bölgesindeki 498 otel çalışanına ulaşılarak anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesinde SPSS V.24 paket istatistik programı kullanılmış, ölçeklerin her biri için geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Yapılan açımlayıcı faktör analizinin ardından model geçerliliği test etmek için doğrulayıcı faktör analizi uygulanmış ve son olarak hipotez testleri için yol analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; işkoliklik ölçeğinin alt boyutları olan aşırı çalışma ve kompulsif çalışmanın iş-aile çatışması üzerinde pozitif bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber aşırı çalışmanın iş tatminini pozitif yönde, kompulsif çalışmanın ise iş tatmini negatif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, iş tatmininin iş-aile çatışması üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effects of the workaholic tendency of hotel employers on work-family conflict and the effects of work-family conflict on work satisfaction. In this context, it has been carried out a survey on 498 hotel employer, working in the region of Alanya/Antalya. SPSS V.24 packaged software has been used to analyze the data obtained and carried out the validity and reliability analysis of each scale. After the exploratory factor analysis, it has been applied the confirmatory factor analysis whether the model is valid and finally performed the road analysis for hypothesis tests. According to results found, it has been determined that overwork and compulsive work, which are the subbranches of the workaholic scale are a positive effect on work-family conflict. However, it has been concluded that overwork and compulsive work affects work satisfaction positively and negatively, respectively. Lastly, it has been understood that work satisfaction does not affect work-family conflict.