Balık restoranı çalışanlarının gıda güvenliğine ilişkin bilgi, tutum ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitude and practices regarding food safety of fish restaurant employees
- Tez No: 680128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, balık restoranlarında çalışanların gıda güvenliğine ilişkin bilgi, tutum ve uygulamalarının değerlendirilmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma deseni tercih edilmiş ve anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Anket çalışması, Antalya'daki balık restoranlarında çalışan 223 katılımcı ile Ekim-Kasım 2020 tarihleri arasında yüz yüze gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to evaluate the knowledge, attitudes, and practices of the employees in fish restaurants operating in Antalya province and to determine the relationship among these variables. In the study, quantitative research design was selected, and data were collected by the questionnaire method. The survey was conducted face-to-face with 223 participants working in fish restaurants in Antalya between October and November in 2020.