Yapay zeka uygulamalarının karar verme üzerine etkileri
Effects of artificial intelligence applications on decision making
- Tez No: 680204
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Strateji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dinamik çevre koşulları ve artan rekabet ortamında işletmelerin sürdürülebilir rekabet avantajı elde edebilmeleri için kaynaklarına dair eş zamanlı bilgi ile etkin ve verimli kararlar verebilmesi gerekmektedir. Eş zamanlı bilgiye erişimi kolaylaştıran yapay zeka uygulamaları, karar verme sürecini olumlu yönde etkilemekte ve iş hayatında oldukça önemli bir yer edinmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, yapay zeka uygulamalarının karar verme sürecine olan etkilerine ışık tutabilmek için bu zamana kadar yapılan çalışmaları incelemek ve derlemektir. Araştırma, karar verme sürecinde kullanılan yapay zeka uygulamalarına dair çalışmaların literatür taraması tekniğiyle, Web of Science veri tabanından ulaşılan makalelerin incelenmesi ve belirlenen ölçütler üzerinden araştırma dağılımlarını ortaya koymayı amaçlaması nedeniyle betimsel içerik analizi özelliği taşımaktadır. Literatür taraması süreci, akademik araştırmalarda konu ile ilgili yayınların araştırılıp bulunması, incelenip okunup tasnif edilmesi, özetlenmesi ve sentez edilmesi aşamalarını barındırmaktadır. Literatür taramasının ve analizinin asıl amacı, araştırılan konunun geldiği noktayı tespit etmek, literatürdeki boşluk ve atlamaları ortaya koyarak daha sonra yapılacak çalışmalara ışık tutmak ve bu çalışmanın literatür içerisinde nerde konumlandırılacağını tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
In dynamic environmental conditions and increasing competition environment, businesses need to be able to make effective and efficient decisions with simultaneous information about their resources to gain sustainable competitive advantage. Artificial intelligence applications, which facilitate access to simultaneous information, positively affect the decision-making process and take a very important place in business life. The main purpose of this research is to find and compile this researches done so far to shed light on the effects of artificial intelligence applications on the decision-making process. In this context, it has a descriptive content analysis feature as it aims to examine the articles accessed from the Web of Science database with the literature review technique of the studies on artificial intelligence applications used in the decision-making process and to reveal the research distributions over the determined criteria. The literature review process includes the stages of searching and finding, examining, reading, classifying, summarizing, and synthesizing publications related to the subject in academic research. The main purpose of the literature review and analysis is to determine the point of the researched subject, to shed light on future studies by revealing the gaps and omissions in the literature, and to determine where of this study will be located in the literature.