Unutulan eklem skoru (UES-12) ölçeğinin alt ekstremite amputelerine uyarlanması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of the forgotten joint score (;FJS-12) to lower extremity amputees: A validity and reliability study
  1. Tez No: 680224
  2. Yazar: GÖKHAN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, alt ekstremite amputelerinde Unutulan Eklem Skoru-12 (UES-12) ölçeğinin geçerliğini ve güvenirliğini belirlemektir. Çalışmaya 18-65 yaş arası, en az 6 ay protez kullanmış ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan alt ekstremite amputeleri dahil edildi. Amputelerin proteze adaptasyonu“Trinity Amputasyon ve Protez Deneyim Ölçeği”(TAPES) ile, fiziksel görünümü algılamaları“Ampute Vücut İmajı Ölçeği”(ABIS) ile ve yapay uzuv farkındalığı ise UES-12 ile değerlendirildi. UES-12 ölçeğinin dış yapı geçerliğini belirlemek için TAPES ve ABIS ile korelasyonu incelendi. UES-12 ölçeğinin güvenirliği test-tekrar test yöntemi ile belirlendi. İç tutarlılık analizi Cronbach alfa katsayısı ile test edildi. Çalışmaya 75 ampute alındı (ortalama yaş: 37,81±11,22 yıl; VKİ: 25,88±3,86 kg/m2). Katılımcıların 20'sine 1 hafta sonra UES-12 ölçeği tekrar uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the validity and reliability of the Forgotten Joint Score (FJS-12) in lower extremity amputees. Lower limb amputees aged 18-65 years, who used prosthesis for at least 6 months and volunteered to participate were included in the study. The adaptation of amputees with the prosthesis was evaluated with the“Trinity Amputation and Prosthesis Experience Scale”(TAPES), the perception of physical appearance with the“Amputee Body Image Scale”(ABIS) and artificial limb awareness was evaluated with the FJS-12. The correlation of FJS-12 with TAPES and ABIS was examined to determine external construct validity. The reliability of FJS-12 was determined by test-retest method. Internal consistency analysis was tested with Cronbach's α. Seventy-five amputees were included in the study (mean age: 37.81±11.22 years; BMI: 25.88±3.86 kg / m2). FJS-12 was applied again to 20 of the participants two week later.