Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerin boş zamanlarını değerlendirme eğilimleri ve rekreasyonel aktivitelere katılımına engel olan faktörlerin incelenmesi (Kars ili örneği)
The tendencies of free time activites of the teachers who work at the schools affiliated to the ministry of national education and the examination of the factors that prevents them form participating in recreational activities (Kars city sample)
  1. Tez No: 680225
  2. Yazar: AHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Kars ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerin boş zamanlarını değerlendirme eğilimleri ve rekreasyonel aktivitelere katılımına engel olan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza Kars ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan 111'i kadın 121'i erkek olmak üzere toplam 232 öğretmen katılmıştır. Çalışmamızda veri toplama aracı olarak Alexandris ve Carrol (1997) tarafından geliştirilen, Karaküçük ve Gürbüz (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan“ Boş Zaman Engelleri”ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçek, bireylerin Boş Zaman Engellerini belirlemeyi sağlayan, (1)“zaman ve ilgi eksikliği”, (2)“birey psikolojisi”, (3)“bilgi eksikliği”, (4)“ulaşım sorunu”, (5)“tesis yetersizliği”, (6)“arkadaş eksikliği”gibi 6 alt boyutu ölçmeye yönelik 27 maddeden oluşmaktadır. Çalışmada katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 20,0 yazılımı ile dijital ortama aktarılmıştır. İlk etapta frekans analizinin ardından toplanan verinin normal dağılım gösterip göstermediğini ortaya koymak amacı ile skewness ve kurtosis değerlerine ve katılımcı sayısının 50'nin üzerinde olması nedeniyle kolmogorov-smirnov testine başvurulmuştur. Araştırma sonuçları incelendiğinde katılımcıların Boş Zaman Engelleri ve alt boyut ortalama değerleri incelendiğinde Boş Zaman Engelleri ortalamasının (x̄=2,62±,468) olduğu görülmüştür. Araştırmada, katılımcıların cinsiyet değişkenine göre Boş Zaman Engelleri alt boyut sıra ortalamalarının karşılaştırılması sonucunda, ulaşım sorunu ve tesis yetersizliği alt boyutlarının sıra ortalamalarında değişken gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farkların olduğu görülmüştür. Buna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların ortaya çıktığı tüm faktör gruplarında, kadınların erkeklere göre daha yüksek sıra ortalamalarına sahip oldukları görülmektedir. Araştırmamızda, katılımcıların haftalık boş zaman değişkenine göre Boş Zaman Engelleri alt boyut sıra ortalamalarının karşılaştırılması sonucunda, birey psikolojisi alt boyutunda gruplar arasında sıra ortalamaları bakımından istatistiksel olarak anlamlı farkın olduğu görülmüştür. Buna göre birey psikolojisi alt boyutunda haftalık 11-15 arası saat boş zamana sahip katılımcıların haftalık 1-5 arası saat boş zamana sahip olan katılımcılardan, istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek sıra ortalamasına sahip olduğu görülmektedir. Çalışmamızsa, katılımcıların BZD zorluk değişkenine göre Boş Zaman Engelleri alt boyut sıra ortalamalarının karşılaştırılması sonucunda, zaman ve ilgi eksikliği alt boyutundaki değişkenler arasında sıra ortalamaları bakımından istatistiksel olarak anlamlı farkların olduğu görülmüştür. Buna göre zaman ve ilgi eksikliği alt boyutunda boş zaman etkinliklerine katılımda her zaman zorluk çeken katılımcılar, boş zaman etkinliklerine katılımda bazen zorluk çeken katılımcılara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek sıra ortalamasına sahiptir. Araştırma sonuçları ile Kars ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerin boş zamanlarını değerlendirme eğilimleri ve rekreasyonel aktivitelere katılımına engel olan faktörlerin neler olduğu ve genel bilgiler kısmında Zaman kavramı, Boş zaman kavramı, Rekreasyon Kavramı gibi kavramlar hakkında bilgi edinmemizi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the tendencies of teachers working at schools affiliated to the Ministry of National Education in Kars to evaluate their leisure and the factors that prevent them from participating in recreational activities. A total of 232 teachers, 111 females and 121 males, who work at schools affiliated to the Ministry of National Education in the province of Kars, participated in our study. In our study,“Leisure Barriers”scale, developed by“Alexandris and Carrol”(1997), translated to Turkish by Karaküçük and Gürbüz (2007), is used as data collecting tool. The scale that is used in the study consists of 27 items intended to measure 6 sub dimensions such as (1)“lack of time and interest”, (2)“individual pschology”, (3)“lack of information”, (4)“transportation problems”, (5)“lack of facilities”, (6)“lack of friend”. In the study, the data collected from the participants is transferred to the digital platform with SPSS 20,0 software. In the first stage, in order to reveal whether the data collected after the frequency analysis showed normal distribution or not, skewness and kurtosis testing is applied and due to the fact that there are more than 50 participants kolmogorov-smirnov testing is applied. When the results of the study and average sub dimension values are examined, it has been seen that Leisure barriers has the medium of (x̄=2,62±,468). In the study, as a result of the comparison of the mean rank of the Leisure Barriers sub-dimension according to the gender variable of the participants, it was observed that there were statistically significant differences between the variable groups in the mean rank of the sub-dimensions of transportation problems and lack of facilities. Accordingly, it is seen that women have higher mean rank than men in all factor groups where statistically significant differences occur. In our study, as a result of comparing the mean rank of the Leisure Barriers sub-dimension according to the weekly leisure variable of the participants, it was observed that there was a statistically significant difference in the mean rank between the groups in the individual psychology sub-dimension. Accordingly, it is seen that the participants who has 11 to 15 hours per week of free time at the individual pschology sub dimension had a statistically significantly higher average rank than the participants with 1-5 hours of free time per week. In our study, as a result of comparing the mean rank of the lower dimension of leisure barriers compared to the difficulty variable of the participants ' leisure time assessment, it was observed that there were statistically significant differences in terms of the order averages between the variables of the sub dimension of time and lack of interest. Accordingly, participants who always have difficulty participating in leisure activities in the sub dimension of“lack of time”has significantly higher mean rank average than those who sometimes struggle in leisure time activities. This survey has helped us to reveal the tendencies for leisure of the teachers working in Kars at the schools affiliated to the ministry of National Education and the factors preventing them from participating recreational activities as well as“The concept of Time, Leisure and Recreation”in terms of general information.