İhbar tazminatı
Payment in lieu of notice
  1. Tez No: 680258
  2. Yazar: MELTEM VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK BARIŞ MUTLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Belirsiz süreli iş sözleşmesinin feshinde, taraflardan birinin bildirim sürelerine uymaması halinde 4857 sayılı İş Kanunu bir tazminat ödemesi düzenlemiştir. Bu tazminat ise uygulama ve doktrinde“ihbar tazminatı”adını almıştır. Tezimizin konusunu oluşturan ihbar tazminatı ve bu konudaki ilgili hususlar, doktrin görüşleri ve Yargıtay kararları çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır. Tezimizin esas konusunu 4857 sayılı İş Kanunu oluşturmakla beraber, sair hususların karşılaştırılması ve açıklığa kavuşturulması açısından 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenen ihbar tazminatına gerekli yerlerde değinilmiştir. Tezimiz iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, ihbar tazminatına hak kazanma koşullarını açıklamaya yönelik olup, bu kapsamda ilk koşul iş sözleşmesinin varlığı olduğundan iş sözleşmesinin unsurları, hüküm doğurması ve türleri konu kapsamında ele alınmış, ikinci koşul bildirimli feshin usulüne uygun yapılmaması olduğundan ise bildirimli fesih 4857 sayılı İş Kanunu ve 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında ele alınmıştır. İkinci bölüm de ise ihbar tazminatınının hukuki niteliği, bu tazminatın hesaplanması ve diğer tazminatlarla olan ilişkisi açıklanacaktır. Bu kapsamda öncelikle ihbar tazminatının hukuki niteliği, tazminatın tarafları, miktarı, faizi, vergilendirilmesi ve zaman aşımı gibi konular bakımından alt başlıklarla incelenecek son olarak da kıdem, sendikal, kötü niyet, ayrımcılık, haksız fesih, ölüm, iş güvencesi, maddi ve manevi tazminatlarla olan ilişkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In accordance with the 4857 numbered Labour Act and 6098 Turkish Code of Obligations, it is regulated that the part not complying to the rules established by the termination of the employment contract, should be obliged to pay compensation. This compensation is referred to as payment in lieu of notice in practice and doctrine. Therefore, this thesis, will focus on the related issues in regard to payment in lieu of notice. The main subject of our thesis is payment in lieu of notice which is regulated in 4857 numbered Labour Law but in order to compare and clarify other issues related payment in lieu of notice, the payment regulated in 6098 numbered Turkish Code of Obligations has been mentioned also where necessary. This research contains two fundamental parts. First part will discuss the claims to receive payment in lieu of notice based on contractual rights. Getting payment in lieu of notice requires a valid labour contract between the two interested parts. Hence, this section mainly analyses the essential components and effectiveness of the Labour Contract along with other various contract types. Secondly, payment in lieu of notice should be done in accordance with the notice period. Thereby the details about termination of notice are examined under the light of Turkish Code of Obligations and the Labour Act. Second part of the thesis, studies the significant characteristics of payment in lieu of notice along with its calculation methods, and its relationship with other compensations. Accordingly, this thesis primarily deals with; legal characteristics and the interested parts of payment in lieu of notice, amount of the compensation, interest and tax rates along with its limitation period and the thesis continues to delve into further details regarding; unjust termination of the employment contract, death, employment security and its relation to pecuniary and non-pecuniary damages.