Tabaktaki soyut sanat: Süprematist sunumun lezzet algısı, beğeni, tercih ve ödeme eğilimi üzerindeki etkisi
Abstract art on the plate: The effect of the suprematist presentation on flavor perception, like, preference and payment tendency
- Tez No: 680261
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SEZEREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, görsel deneyimlerin merkezinde yer alan yiyecek sunumlarının tüketim davranışları üzerindeki etkisine odaklanmıştır. Çalışmada, soyut sanat akımı olan süprematizmden esinlenerek tasarlanan yiyecek sunumlarına yönelik beğeni, görsel lezzet algısı ve sanatsal beğeni faktörlerinin tüketim davranışları olan, tercihler ve ödeme eğilimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın verileri çevrim içi ortamda 23 ülkeden, 655 katılımcı ile gerçekleştirilen anket aracılığı ile toplanmıştır. Ankette katılımcılardan, sanattan esinlenerek hazırlanmış“süprematist sunum”ile günün trendlerine uygun olarak hazırlanan“modernist sunuma”ait görselleri; beğeni, görsel lezzet algısı ve sanatsal beğeni yönünden ayrı ayrı puanlamaları istenmiştir. Araştırma sonuçları, sanatın insanlara verdiği hazzın yiyecek sunumları yoluyla da duyumsanabileceğini, soyut sanat akımı olan süprematizmden esinlenerek hazırlanan sunumların, beğeniler ile lezzet algısını etkilediği, bunun ödeme eğilimine yönelik kararlar üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte araştırma, insanların genellikle trendleri tercih etme eğiliminde olduğunu ve ödeme istekliliğinin tercihler ile doğru orantılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research focused on the effect of food presentations, which are central to visual experiences, on consumption behavior. In the study, the effects of taste, visual taste perception and artistic taste factors on consumption behaviors, preferences and payment tendency, were investigated for food presentations designed with inspiration from suprematism, which is an abstract art movement. The data of the study were collected online from a survey conducted with 655 participants from 23 countries. In the questionnaire, the participants were asked to rate the visuals of the“modernist presentation”prepared in accordance with the trends of the day with the“suprematist presentation”inspired by art. The results of the research showed that the pleasure that art gives to people can also be perceived through food presentations, that the presentations prepared with the inspiration of suprematism, which is an abstract art movement, affect the taste and flavor perception, and this has an effect on the decisions about payment tendency. However, research has shown that people generally tend to prefer trends and willingness to pay is directly proportional to preferences.