Futbol okulunda eğitim alan 14 yaşındaki sporcuların lisanslı futbolcu olabilmeleriyle ilgili umutsuzluk düzeylerinin belirlenmesi (Kars ili örneği)
Determining the hopelessness levels of 14-year-old athletes who are trained in football school about being licensed football players Example of Kars province)
- Tez No: 680262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT TANYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma ile Kars İli sınırları içerisinde faaliyetlerini yürütmekte olan Kars Fenerbahçe Futbol Okulunda futbol eğitimlerini sürdüren sporcuların ilerleyen dönemlerde lisanslı futbolcu olabilmeleri yolunda duydukları umutsuzluk düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırmanın evrenini Kars ili sınırları içerisinde faaliyetlerini yürütmekte olan Kars Fenerbahçe Futbol Okulunda futbol eğitimlerini alan 14 yaşındaki 180 genç sporcu oluşturmaktadır. Araştırma için toplanan veriler, Kars Fenerbahçe Futbol Okulu Koordinatörü ve futbol okulunda eğitimlerini sürdürmekte olan sporcu velilerinden izin alınarak elde edilmiştir. Futbol eğitimlerini sürdürmekte olan futbolcu adaylarına; Beck Umutsuzluk Ölçeğinden (BUÖ) oluşan anket formu, demografik özelliklerin belirlenmesi için kişisel bilgi formu, antrenör ve eğitimin içeriği, antrenman tesisleri ve futbol okulunda görev yapan çalışanlar ile ilgili sorulardan oluşan diğer anketler uygulanarak verdikleri cevaplar ile onların gelecekle ilgili bakış açıları belirlenmeye çalışılmıştır. A.T. Beck, D. Lester ve L. Trexler tarafindan geliştirilen ve özgün adı“Hope1essness Scale”olan Beck Umutsuzluk Ölçeği, bireyin geleceğe yönelik olumsuz beklentilerini ölçen likert türü bir ölçektir. Ölçek 20 maddeden oluşmaktadır. Maddelerin 11 tanesinde evet, 9 tanesinde ise hayır seçeneği 1 puan alır. Puan aralığı 0-20'dir. Alınan puan yüksek olduğunda bireydeki umutsuzluğun yüksek olduğu varsayılır.Ülkemizde geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Ölçek ile ilgili ilk çalışma Seber (1991), geçerlik çalışması da Durak ve Palabıyıkoğlu (1994) tarafından yapılmıştır.Bu çalışmada Beck Umutsuzluk Ölçeğine Göre Belirlenen Umutsuzluk Düzeyleri incelendiğinde minimum umutsuzluk düzeyi için 90 (yüzde 52), hafif umutsuzluk düzeyi için 60 (yüzde 34,5), orta umutsuzluk düzeyi için 22 (yüzde 13) ve şiddetli umutsuzluk düzeyi için 1 (yüzde 0,5) kişi belirlenmiştir. Veri setine parametrik testlerin uygulanabilmesinin ön koşulu, verilerin normal dağılıma uygun olması için ölçeklerde yer alan ifadelerin aritmetik ortalamaları alınmış ve daha sonra en yaygın kullanılan normallik testlerinden Kolmogorov - Smirnov testi uygulanmıştır. Beck umutsuzluk ölçeğinden aldığı puanlardan hesaplanan umutsuzluk düzeyi grupları dağılımı incelendiğinde kişinin umutsuzluk düzeyi ile yaşı ve futbol eğitimi aldığı yıl arasında bir ilişki olmadığı görülmektedir. Kişinin umutsuzluk düzeyi ile anne ve babanın eğitim seviyesi arasında bir ilişki olmadığı ancak umutsuzluk düzeyinin tek değişkenden etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research, it is aimed to determine the level of hopelessness of the athletes who continue their football education in Fenerbahçe Football School, which carries out its activities within Kars province, to become licensed football players in the future. The population of the research consists of 180 young athletes at the age of 14 who receive their football training in Kars Fenerbahçe Football School, which operates in the Kars Province. The data for the research was collected with the permission of the Kars Fenerbahçe Football School Coordinator and the parents of the athletes who train at the football school. A questionnaire consisting of the Beck Hopelessness Scale (BHS), a personal information form to determine demographic characteristics, other questionnaires consisting of questions about the trainer and the content of the training, training facilities and employees working at the football school were applied to the football player candidates who are continuing their football training to determine their answers and their perspectives on the future. Beck Hopelessness Scale, which was developed by Beck, D. Lester and L. Trexler and originally called“Hope1essness Scale”, is a Likert type scale that measures the negative expectations of the individual for the future. The scale consists of 20 items. gets points. The score range is 0-20. When the score is high, it is assumed that the hopelessness in the individual is high. Validity and reliability study has been done in our country. The first study on the scale was conducted by Seber (1991), and the validity study was conducted by Durak and Palabıyıkoğlu (1994).When the hopelessness levels determined according to the Beck Hopelessness Scale were examined, 90 (52%) people for the minimum hopelessness level, 60 (34.5 %) people for the mild hopelessness level, 22 (13 %) people for the moderate hopelessness level, and 1 (0.5 %) person for the severe hopelessness level were determined. The prerequisite for the application of parametric tests to the data set is that the averages in the scales are taken to ensure that the data are suitable for normal distribution, and then the Kolmogorov-Smirnov test, which is one of the most widely used normality tests, was applied. When the range of hopelessness level groups calculated from the scores obtained from the Beck Hopelessness Scale is examined, it is seen that there is no relationship between the hopelessness level of the person and their age and the year they received football education. It is seen that there is no correlation between the level of the hopelessness of the person and the education level of the parents, but the level of hopelessness is affected by a single variable. According to family status, it was determined that there was a statistically significant difference between the mother alive - father dead variable and Beck hopelessness scale. After the evaluation of the Trainer and Training questionnaire; It was seen that the coach's knowledge of the subject (84.4%), his command of the lesson (87.3%) and communication skills were sufficient (88.4%) and it was also seen he made an effort for the development of the players (91.9%) and showed a positive approach (88.5%). It was observed that the training met the expectations of young athletes at the beginning of the term (82%), the training was of high quality in terms of sports (86.1%) and the content variety was sufficient (82.6%). It was found the training facilities clean (69.4%), the lighting of the facility sufficient (77.4%), the number of days and hours of the training activities appropriate (77.4%), the equipment used enough (76.3%), the facility used is suitable for training (85%) and the time allocated to training (82.7%) to be sufficient. It has been determined that the staff providing training to the sample group and the facilities providing training are at a sufficient level.