Erkenez Havzası heyelan duyarlılık değerlendirmesi
Erkenez Basin landslide susceptibility assessment
- Tez No: 680274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHTEREM KÜÇÜKÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
20. yüzyılın son çeyreğinde insanın doğaya müdahalesinin artmasıyla birlikte olaylar hızlanan ve küresel boyutlara ulaşan afetlere dönüşmektedir. Ülkemizde afete dönüşen çok sayıda jeolojik ve meteorolojik kökenli doğa olayları görülmektedir. Ülkemizde depremden sonra en sık görülen doğal afetlerden biri de heyelanlardır. Heyelan duyarlılık çalışmaları, bu afetlerin yarattığı etkinin büyüklüğünü gerçekleşmeden önce tahmin ederek risk-tehlike potansiyelini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ülkemizde yağış ve litolojik faktörler dikkate alındığında birçok bölgede heyelan yaşanmaktadır. Bu kapsamda heyelanların afet düzeyine ulaşmasını önlemek için potansiyel heyelan alanlarının belirlenmesi, meydana gelebilecek maddi ve can kayıplarının önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Heyelan duyarlılık analizlerinde topoğrafik etkiler ile çok sayıda doğal ve yapay faktör birlikte değerlendirilmelidir. Bu nedenle duyarlılık analizi uygulanırken coğrafi bilgi sistemlerine dayalı veri işleme teknikleri ile istatistiksel ve nicel yöntemler kullanılmaktadır. Duyarlılık analizinde coğrafi bilgi sistemlerine dayalı olarak oluşturulan modellerin tüm değişkenleri ve parametreleri girilebilmekte, hızlı, güvenilir ve doğru sonuçlar elde edilebilmektedir. Heyelan riskinin önlenmesine yönelik sosyal ve ekonomik sonuçlar nedeniyle, kilit soru, uygun bir prosedürden türetilen ve uygun doğrulama ile test edilebilen haritaların kalitesidir. Topoğrafik, jeolojik ve meteorolojik faktörler dikkate alındığında Erkenez havzası Kahramanmaraş'ta heyelan olaylarının yoğunlaştığı bölgelerden biridir. Havzanın heyelan duyarlılık analizi, heyelan envanterine dayalı olarak çok değişkenli haritalama birimleri arasındaki olası kombinasyonlar arasında heyelanlı ve heyelansız ayrımına dayanan GISMatrix modeli ile gerçekleştirilmiştir. Bu modelde sayısal yükseklik modeli, heyelan envanter haritası, litolojik birimler, arazi kullanımı, eğim, bakı ve topoğrafik nem indeksi, normalize edilmiş fark bitki örtüsü indeksi parametreleri kullanılmıştır. Sonuç olarak 265 km² çalışma alanının %4,5'i heyelan alanlarıdır. Havzada %6,97'si düşük, %3,11'i orta, %1,37'si yüksek, %1,2'si heyelanlara çok yüksek derecede duyarlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the last quarter of the 20th century, with the increase in human intervention in nature, events turn into disasters that accelerate and reach global dimensions. There are many geological and meteorological natural events that turn into disasters in our country. Landslides are one of the most common natural disasters after earthquakes in our country. Landslide susceptibility studies aim to reveal the risk-hazard potential by estimating the magnitude of the impact of these disasters before they occur. Considering precipitation and lithological factors in our country, landslides are experienced in many regions. In this context, identifying potential landslide areas in order to prevent landslides from reaching disaster levels is of great importance in terms of preventing material and life losses that may occur. Topographic effects and many natural and artificial factors should be evaluated together in landslide susceptibility analysis. For this reason, data processing techniques based on geographic information systems and statistical and quantitative methods are used when applying sensitivity analysis. In sensitivity analysis, all variables and parameters of the models created based on geographic information systems can be entered and fast, reliable and accurate results can be obtained. Because of the social and economic implications for landslide risk prevention, the key question is the quality of maps derived from an appropriate procedure and that can be tested with appropriate verification. When topographic, geological and meteorological factors are taken into account, Erkenez basin is one of the regions where landslide events are concentrated in Kahramanmaraş. The landslide susceptibility analysis of the basin was carried out with the GISMatrix model based on the landslide inventory and the possible combinations between the multivariate mapping units, with and without landslides. In this model, numerical elevation model, landslide inventory map, lithological units, land use, slope, aspect and topographic moisture index, normalized difference vegetation index parameters were used. As a result, 4.5% of the 265 km² study area is landslide areas. In the basin, 6.97% were found to be low, 3.11% moderate, 1.37% high, 1.2% very highly susceptible to landslides.