Endometrial polip oluşumuna etkili faktörler
Factors affecting the formation of endometrial polyp
- Tez No: 680273
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİZ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Endometrial polipler genel popülasyonda sık görülür ve daha çok anormal uterin kanama ile prezente olur. Bu çalışmada endometrial poliplerin oluşumuna etkili risk faktörlerini incelemek amaçlandı. Endometrial polip ile yaş, menapoz yılı, gravida, parite, normal doğum sayısı, sezaryen sayısı, abort sayısı, ek hastalıklar ve geçirilmiş uterin cerrahi sayısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma bir vaka-kontrol retrospektif çalışmadır. Ankara Şehir Hastanesine 2019-2020 yılları arasında başvurmuş 316 hasta üzerinden yapılmıştır. Bu hastaların 158 tanesi endomerial polip tanısı almış vaka gurubudur ve 158 tanesi kontrol gurubudur. Vaka gurubundaki hastaları herhangi bir sebeple probe küretaj yapılmış ve patoloji sonucu endometrial polip gelmiş hastalar oluşturmaktadır. Kontrol gurubunu da polikniğe başvurmuş endometrial patolojiler açısından asemptomatik, ultrason görüntüsünde herhangi bir patoloji izlenmeyen randomize hastalar oluşturmaktadır. Bu iki grup SPSS 20.0 sürümü ve Chi-square testi ile istatistiksel olaraka karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Endometrial polyps are common in the general population and It mostly presents with abnormal uterine bleeding. In this study, it was aimed to examine the risk factors affecting the formation of endometrial polyps. The relationship between endometrial polyp and age, year of menopause, gravida, parity, number of normal births, number of cesarean sections, number of abortions, comorbidities, and previous uterine surgery was investigated. Material and Methods: This study is a case-control retrospective study. It was conducted on 316 patients who applied to Ankara City Hospital between 2019-2020. Of these patients, 158 are the case group diagnosed with endomerial polyps and 158 are the control group. The patients in the case group consisted of patients who underwent probe curettage for any reason and had endometrial polyps as a result of pathology. The control group consists of randomized patients who applied to the outpatient clinic, who are asymptomatic in terms of endometrial pathologies and no pathology is observed in the ultrasound image. These two groups were compared statistically with SPSS version 20.0 and Chi-square test.