Genliği ve frekansı ayarlanabilen konvertör tasarımı ve yapımı
The design and implementation of a converter with adjustable frequency and amplitude
  1. Tez No: 68028
  2. Yazar: ABDÜLKADİR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
GENLİĞİ VE FREKANSI AYARLANABİLEN KONVERTÖR TASARIMI VE YAPIMI (Yüksek Lisans Tezi) Abdülkadir ÇAKIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Bu çalışmada, toprak özdirencinin ölçümünü gerçekleştirmek üzere bir DC/AC konvertör tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu devrenin çıkış genliği 0 volt, 12 volt, 50 volt, 100 volt, 150 volt, 200 volt, 220 volt ve çıkış frekansı 0.15 Hz, 0.3 Hz, 0.6 Hz, 1 Hz, 3 Hz, 5 Hz, 10 Hz, 50 Hz şeklinde kademeli olarak değişririlebilmektedir. Gerçekleştirilen sistem multivibrator, güç katı, transformatör, doğrultucu, =, osilatör, frekans bölücü, tetikleme devresi ve evirici katlarından oluşmaktadır. Tasarlanan cihazın çıkış sinyali kare dalga formundadır. Bilim Kodu : 626.06.01 Anahtar Kelimeler : DC/AC Konvertör, Evirici, Rezistivite Sayfa Sayısı : 95 Danışman : Doç.Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU
Özet (Çeviri)
11 (M. Sc. Thesis) Abdülkadir ÇAKIR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT In this study, a DC/AC converter to measure the internal resistivity of the earth has been designed and implemented. The output amplitude of the circuit varies within the fixed ranges of 0 volt, 12 volt, 50 volt, 100 volt, 150 volt, 200 volt, 220 volt, and the output frequencies can be changed within the fixed ranges of 0.15 Hz, 0.3 Hz, 0.6 Hz, 1 Hz, 3 Hz, 5 Hz, 10 Hz, 50 Hz. The system which has been implemented consists of a multivibrator unit, a power supply unit, a transformatör, regulator, osilator-, frequency divider, a trigger circuit and the inverter. The eguipment has a square-wave output signal form. Science Code : 626.06.01 Keywords : DC/AC Converter, Inverter, Resistivity Page Number : 95 Adviser : Doç. Dr. Abdullah ÇAVUŞO?LU