Çocukların suça sürüklenme deneyimleri üzerine fenomenolojik bir çalışma
A phenomenological study on juvenile delinquency experience
  1. Tez No: 680311
  2. Yazar: ÖNER SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİME GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tezin amacı, çocukların suça sürüklenme deneyimlerini anlamak ve açıklamaktır. Bu çalışma, fenomenolojik araştırma yaklaşımı ekseninde şekillenmiştir. On sekiz yaş öncesi bir veya daha fazla suç davranışı ile çocuk olarak yargılanmış, cezaevinde kalmış, sonrasında denetimli serbestlik bünyesinde infazı devam eden 18-25 yaş aralığında yirmi genç ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların anlatımlarından, suça sürüklenme süreçlerine, cezaevi deneyimlerine ve cezaevi sonrası yaşantı ve beklentilerine ilişkin anlam kümeleri ve temalar elde edilmiştir. Çocukların suça sürüklenme deneyimlerine göre, 12-15 yaş aralığında aile içi çatışmalar yaşanmakta ve çocuklar aileden uzaklaşmaktadır. Gençler suça sürüklenme süreçlerine dair anlatımlarında, ailelerindeki çatışmalar ve arkadaş ortamlarında gelişen ilişkiler üzerinde durmaktadır. Çocukların cezaevi deneyimleri suç türüne göre farklılaşmaktadır. Cezaevi sonrası süreçte, çocuklar aileleriyle yeniden yakın bağ kurduklarını ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand juveniles' experiences of delinquency. This study is shaped in phenomenological research approach. In-depth interviews were conducted with twenty young people aged 18-25, who were tried as a child for one or more criminal behaviors before the age of eighteen, remained in prison, and were under probation. Clusters and themes related to juveniles' delinquency processes, prison experiences, and post-prison life and expectations were obtained through the narratives in indepth interviews. According to the experiences of juvenile delinquents, conflicts occur within the family at the age of 12-15 and the children move away from the family. Participants focus on family conflicts and circle of friends when they tell about the procces of delinquency. Juveniles' prison experiences differ according to the type of crime. Participants state that they re-established close ties with the the family during the post-prison period.