Çocuk suçluluğunun önlenmesi ve suça sürüklenen çocukların topluma kazandırılması: Metin madenciliği ile bibliyometrik bir analiz
Prevention of juvenile delinquency and the reintegration of children drawn into crime: A bibliometric analysis using text mining
- Tez No: 950286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BURAK KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İstatistik, İşletme, Sociology, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çocuk suçluluğu, bireylerin gelişim dönemlerinde karşılaştıkları sosyal, ekonomik ve psikolojik faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan karmaşık bir olgudur. Çocukluk ve ergenlik süreçlerinde yaşanan olumsuz deneyimler, çocukların şiddete eğilim göstermesine ve zamanla suç davranışları sergilemesine neden olabilmektedir. Bu bağlamda çocuk suçluluğunun önlenmesi ve suça sürüklenen çocukların topluma kazandırılması konularını ele alarak, bu alandaki literatür kapsamlı bir biçimde incelenmiştir. Bibliyometrik analiz ile metin madenciliği yöntemi kullanılarak, çocuk suçluluğu üzerine yapılan akademik çalışmaların sayısal verileri toplanmış ve bu veriler ışığında literatürdeki eğilimler, boşluklar ve gelecekteki araştırma alanları belirlenmiştir. Çocuk suçluluğu ve rehabilitasyon süreçleri üzerine yapılan çalışmaların zaman içindeki gelişimi, yazarlar arasındaki iş birlikleri ve en çok atıf alan yayınlar analiz bulgularında değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın bulguları; politika yapıcılara, akademisyenlere ve uygulayıcılara önemli tavsiyeler sunarak, çocuk suçluluğunun önlenmesi ve rehabilitasyon süreçlerinin etkinliğini artırmaya yönelik stratejilere zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Juvenile delinquency is a critical phenomenon molded by various social, economic, and psychological aspects of individuals in their growing phase. Experiences such as exposure to abuse during childhood and adolescence demonstrate that such processes can lead children to a predisposition for violence. Over the years, they may develop to exhibit criminal behavior. In this respect, removing juvenile delinquency and the reintegration of children who enter a criminal life into society has been the subject of an exhaustive study of literature in this area. The present study employs bibliometric analysis and text mining methods to present the numerical data collected from academic studies in the field. This study also aims to determine trends, gaps, and potential future research areas considering these data in the census of juvenile delinquency literature. This study evaluated the research on juvenile delinquency and rehabilitation processes, alongside collaborations among authors and the most cited publications over time. The findings of this study offer essential recommendations for policymakers, academics, and practitioners, laying the groundwork for strategies to enhance the effectiveness of juvenile delinquency prevention and rehabilitation processes.