İlkokullarda stratejik planların şekil ve içerik bakımından mevzuata uygunluğunun analizi: Ankara ili örneği
A regulatory compliance-based analysis of primary schools' strategic plans with regard to content and form: Ankara case study
  1. Tez No: 680314
  2. Yazar: FULYA TURUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokulların stratejik planlarını şekil ve içerik bakımından mevzuata ne derece uygun hazırladıklarını ortaya koymaktır. Nitel bir araştırma yöntemi olan fenomenoloji yönteminin kullanıldığı çalışmanın katılımcıları Ankara ilindeki on merkez ilçeden görüşmeye gönüllü olan birer ilkokulun stratejik planlama ekibinde yer alan bir müdür yardımcısı ve bir öğretmenden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak bir görüşme formundan faydalanılmıştır. Görüşme sırasında öğretmenlere gereken durumlar için ek sorular sorularak yarı yapılandırılmış görüşme sağlanmıştır. Bu kapsamda toplamda 20 öğretmenle 2019-2023 dönemi stratejik plan hazırlık süreci ile ilgili görüşmelerin yapılması sağlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre okulların stratejik planlarının yasal zorunluluk nedeniyle şekilsel olarak hazırlandıkları, ancak içerik olarak uygulanabilir bir plan hazırlanmadığı tespit edilmiştir. Katılımcı bir yaklaşımla yürütülmesi benimseyen stratejik planlama sürecinin, öğretmenlerin konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmamaları, plan hazırlamaya isteksiz olmaları, zaman ve maddi kaynak sıkıntısı gibi nedenlerle katılımcılığın yeterince sağlanamadığı ve planın kâğıt üstünde hazırlanıp rafa kaldırıldığı belirlenmiştir.Hazırlanan stratejik planların uygulanabilir olabilmesi için ulaşılan bulgular doğrultusunda; ekibe seçilen üyelerin gönüllü ve bu alanda eğitim almış kişilerden oluşmasına dikkat edilmesi, okul müdürünün ve paydaşların süreci sahiplenmesi, katılımcı yaklaşımın benimsenmesi, ilgili kurumlar tarafından belirli aralıklarla stratejik planlama aşamalarının izleme ve değerlendirme çalışmalarının yapılması, okullara bu aşamalarla ilgili dönütlerin verilmesi, stratejik planlama için okullara kaynak temin edilmesi, stratejik planlama ekibi için ayrı bir görevlendirme yapılması yönünde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the extent to which primary schools prepare their strategic plans in accordance with the legislation in terms of form and content. Throughout the study,the Phenomenology method, a qualitative research method, was used. The study was conducted by interviewing to a deputy principal and a teacher from the strategic planning team of a primary schoolvolunteering from ten central districts in Ankara. An interview form was used as the data collection tool. Interviews were held with a total of 20 teachers about the Strategic Plan preparation process for 2019-2023. During the interview, a semi-structured interview was provided by asking additional questions to the teachers for necessary situations. As findings of the study, it was determined that the schools prepared their strategic plans formally due to legal obligations. The plans were prepared on paper and put aside, and the schools did not prepare an applicable plan in terms of content. It was also found that the strategic planning process, which adopts a participatory approach, could not be conducted with a participatory approach,and could not be achieved sufficiently due to such reasons as teachers' lack of knowledge about the subject, reluctance to prepare plans, time and financial resource constraints. In order to have an applicable plan it is important to have volunteers who have received trainings in this field. At the same time, the principal and stakeholders need to embrace the process and adopt a participatory approach. Based on the findings in order to adapting principals and stakeholders to a participatory approach, arranging training programs, carrying out monitoring and evaluation studies of the strategic planning stages at certain intervals by the relevant institutions, giving feedback to the schools about these stages, providing resourcesforstrategic planning to the schools and using a separate assignmentfor the strategic planning team, were suggested.