Jet kuvvetleri ve uygulaması
Jet forces and applications
- Tez No: 68035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
JET KUVVETLERİ VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Yusuf Ersin KOÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs, 1997 ÖZET Jet kuvvetleri prensibinin birçok uygulamasını turbo makinalarda ve çeşitli sistemlerde görmek mümkündür. Pratikte jet kuvvetleri probleminin çözülmesi için iyi geliştirilmiş teorik yaklaşımlar gerekmektedir. Hareket halindeki bir akışkan kütlesinin enerjisinin en verimli bir şekilde kullanılmasına yönelik çalışmaların esası, bu prensibe dayalı olarak tasarlanan türbinlerin çalışma esaslarını belirlemektedir. Bu tezde jet kuvvetleri teorisi ele alınmış ve uygulama için bir deney düzeneği geliştirilmiştir. Bu çalışma ile akışkanlar mekaniği laboratuvarlarında kullanılmak üzere momentum denklemlerinin uygulaması hedeflenmiştir. Düzenekte kullanılan değişik açılı plakalar üzerinde bir jetin meydana getirdiği itme kuvvetleri ile akışkan debisi arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bilim Kodu : 225. 06. 01 Anahtar Kelimeler : Türbin, Momentum Denklemi, Jet Kuvveti Sayfa Adedi : 53 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Duran ALTIPARMAK
Özet (Çeviri)
11 (M.Sc. Thesis) Yusuf Ersin KOÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May, 1997 ABSTRACT It is passible to see various applications of the principle of jet forces in turbo machines. In practice, the well developed theoretical approaches are required to solve the problem of jet forces. The fundamental of the studies in fovour of the mast effective use of the energy of a fluid mass in movement determines the operational basics of turbines designed on the basis of this principle. In this thesis, the theory of jet forces has been handled; then the preperation of the experiments and the production have been carried out. It has been aimed to perform the application of momentum equations to be used in the laboratory of fluid mechanics. The trade affs between the forces on plates at distinct angles exerted by a jet and the fluid debit have been examined. Science Code : 225.06.01 Key Words : Türbine, Momentum Quantum, Jet Forces Page Number : 53 Adviser : Doç.Dr. Duran ALTIPARMAK