Psöriatik artrit olan ve olmayan kişilerde el fonksiyonlarının, el bileği pozisyon hissinin ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of hand functions, wrist position sense and quality of life in persons with and without psoriatic arthritis
  1. Tez No: 680349
  2. Yazar: MELİSSA KÖPRÜLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR NAZ GÜRŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş-Amaç: Psöriatik artrit (PsA), psöriazisin eşlik ettiği, hem periferik hem de aksiyel eklem tutulumlarının görüldüğü kronik inflamatuar bir artropatidir. El eklemlerinin tutulumuna da sıkça rastlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, PsA hastalarının el fonksiyonu, el bileği eklem pozisyon hissi ve yaşam kalitelerini PsA olmayan katılımcılarla karşılaştırmaktı. Materyal-Metod: Çalışmaya PsA (yaş: 52,27±12,40 yıl) hastaları ile birlikte benzer hastalık doğasına ve klinik özelliklere sahip romatoid artrit (RA) (yaş: 52,77±11,96 yıl) hastaları ve el-el bileği açısından asemptomatik olan katılımcılar (yaş: 51,88±4,27 yıl) dahil edildi ve her üç grupta 18 katılımcı (14 kadın/ 4 erkek) yer almaktaydı. El fonksiyonları, kaba ve ince kavrama kuvveti ile statik ve dinamik kavrama enduransı testleri; el bileği eklem pozisyon hissi, gonyometrik tekrarlı pozisyon testi, yaşam kalitesi, VİTACORA-19 ve Kısa Form-36 (SF-36) yaşam kalitesi ölçekleri ile değerlendirildi. Bulgular: PsA ve RA hastaları hem dominant hem non-dominant tarafta kaba kavrama kuvveti, ince kavrama kuvvetleri, statik ve dinamik kavrama enduransı, üst ekstremite fonksiyonları, el bileği eklem pozisyon hissi ve yaşam kalitesi açısından benzerlik göstermekteydi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction- Aim: Psoriatic arthritis (PsA) is a chronic inflammatory arthropathy accompanied by psoriasis with both peripheral and axial joint involvement. Hand joint involvement is also common. Hand joint injuries have been demonstrated by various imaging methods in the literature. However, there is no study that evaluates the hand in terms of functionality. The purpose of this study was to compare the hand function, wrist joint position sense, and quality of life of PsA patients and participants without PsA. Material- Method: Patients with PsA (age: 52.27 ±12.40 years), rheumatoid arthritis (RA) patients (age: 52.77 ±11.96 years) with similar disease course and clinical features, and asymptomatic in terms of hand and wrist participants (age: 51.88 ±4.27 years) were included, and there were 18 participants (14 women/ 4 men) in all three groups. Grip and pinch strength, static and dynamic grip endurance tests for hand functions, goniometric re-position test for wrist joint position sense, and VITACORA-19, and Short Form-36 (SF-36) for quality of life were evaluated. Results: PsA and RA patients showed similar results in terms of grip strength, pinch strength, static and dynamic grip endurance, wrist joint position sense, and quality of life on both sides (p>0.05).