İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde çalışan asistan doktor ve hemşirelerin sigara kullanım durumu, etkileyen faktörler ve pasif sigara içiciliği farkındalık düzeyleri
Smoking status, affecting factors and passive smoking awareness levels of assistant doctors and nurses working at İnönü University Turgut Özal Medical Center
  1. Tez No: 688504
  2. Yazar: DENİZ BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FİKRET GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Sigara ile mücadelede sağlık çalışanlarının tedavide önemli bir yeri vardır. Bu nedenle sağlık çalışanlarında tütün ürünleri kullanma durumunun tespit edilmesi önemlidir. Türkiye'de bu konuda birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda sağlık çalışanlarında sigara kullanma oranlarının genel toplum ile benzer olduğu görülmüştür. Doktorlarda sigara kullanma sıklığı azalmasına rağmen diğer ülkelerdeki doktorlara göre yüksektir. Bu çalışma ile Turgut Özal Tıp Merkezi'nde çalışan asistan doktor ve hemşirelerin sigara kullanım durumu, etkileyen faktörler ve pasif sigara içiciliği farkındalık düzeylerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 2020 yılı Haziran-Temmuz ayları arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde çalışan asistan doktor ve hemşireler üstünde yapılmıştır. Çalışma kesitsel tipte bir çalışmadır. 267 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Örnekleme yöntemi olarak olasılıksız örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı 3 bölümden oluşmaktadır; Sosyodemografik ve mesleki anket formu, Sigara ve pasif sigara içiciliği ile ilgili anket formu, Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Healthcare professionals have an important place in the fight against smoking. For this reason, it is important to determine the use of tobacco products in healthcare workers. There have been many studies on this subject in Turkey. In these studies, it was observed that smoking rates among healthcare workers were similar to the general population. Although the frequency of smoking in doctors has decreased, it is higher than doctors in other countries. With this study, it was aimed to determine the smoking status, affecting factors and passive smoking awareness levels of assistant doctors and nurses working in Turgut Özal Medical Center. Material and Method: This study was conducted on assistant doctors and nurses working at İnönü University Turgut Özal Medical Center between June and July 2020. The study is a cross-sectional study. 267 healthcare professionals were reached. The convenience sampling method, one of the improbable sampling methods, was used as the sampling method. The data collection tool consists of 3 parts; Sociodemographic and occupational questionnaire form, Questionnaire about smoking and passive smoking, Fagerstrom Nicotine Dependence Test.