Bulk-fill kompozitlerin farklı yüzey işlemleri sonrası tamir bağlanma dayanımının incelenmesi
The effect of different surface treatments on repair bond strength for bulk-fill composite repair
  1. Tez No: 680448
  2. Yazar: KARDELEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DÜNDAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı yüzey işlemleri ve ısısal yaşlandırmanın, bulk fill kompozit rezinlerin tamir mikro gerilim bağlanma dayanımı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışmada bir bulk fill kompozit rezin (SonicFill 2, Kerr Corp., Orange. CA, ABD) kullanılmıştır. Rezin kompozitten, kırk sekiz adet 8x8x4 mm büyüklüğün blok hazırlanıp yaşlandırma işlemine göre iki gruba ayrılmıştır: (A) ısısal yaşlandırmaya maruz bırakılmayan ve (B) ısısal yaşlandırmaya maruz bırakılan (10000 termal döngü, 5–55 °C). Tüm rezin kompozit örneklerin yüzeylerine sekiz farklı yüzey işlemi yapılmıştır: (G1) kontrol grubu (herhangi bir yüzey işlemi uygulanmamış), (G2) sadece adeziv uygulaması, (G3) 20 saniye boyunca % 37 fosforik asit ile aşındırma + adeziv uygulaması, (G4) 20 saniye boyunca % 37 fosforik asit ile aşındırma + silan + adeziv uygulaması, (G5) 20 saniye boyunca % 9 hidroflorik asit ile aşındırma + adeziv uygulaması, (G6) 20 saniye boyunca % 9 hidroflorik asit ile aşındırma + silan + adeziv uygulaması, (G7) Alüminyum oksit ile kumlama + adeziv uygulaması, (G8) Alüminyum oksit ile kumlama + silan + adeziv uygulaması. Yüzey işlemlerinin ardından örnekler üzerine 2 mm'lik tabakalar halinde 4 mm yüksekliğinde bir nanohibrit kompozit rezin (Ceram X, Dentsply, DeTrey, Konstanz, Almanya) ile tamir işlemi yapıldı. Daha sonra hassas kesme cihazı kullanılarak yaklaşık olarak 1x1x8 mm büyüklüğünde olacak şekilde tüm gruplarda en az 25 adet çubuk elde edildi ve mikro gerilim testine tabii tutuldu. Kopan örnekler, kırılma tiplerinin (adeziv, miks veya koheziv) belirlenmesi için ışık mikroskobu altında incelendi. Ayrıca, örneklerin yüzey özelliklerinin analiz edilebilmesi için yüzey işlemlerinden sonra her gruptan birer örnek taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of surface treatment and aging on the microtensile bond strength of bulk fill composite repairs. Method: Composite blocks were prepared using a bulk fill resin composite (SonicFill 2, Kerr Corp., Orange. CA, USA). Forty-eight composite blocks (8x8x4 mm) were produced and divided into two groups: (A) no ageing and (B) ageing (10000 thermocycling, 5–55 °C). Composite surfaces were conditioned with either: (G1) control group received no treatment before composite repair, (G2) adhesive (G-Premio Universal Bond, GC Corp., Tokyo, Japan) application only, (G3) etching with 37% phosphoric acid for 20 seconds + adhesive application, (G4) etching with 37% phosphoric acid for 20 seconds + silane + adhesive application, (G5) etching with 9% hydrofluoric acid for 20 seconds + adhesive application, (G6) etching with 9% hydrofluoric acid for 20 seconds + silane + adhesive application, (G7) sandblasting with aluminum oxide + adhesive application, (G8) sandblasting with aluminum oxide + silane + adhesive application. Ceram X (Dentsply, DeTrey, Konstanz, Germany) was added to the substrates at 2‐mm layer increments to a height of 4 mm and light cured. Repaired resin blocks were cut into sticks (8x1x1 mm) and submitted to a microtensile test. Fractured specimens were evaluated under an optical microscope to determine the failure pattern (adhesive, mix or cohesive). Resin composite surfaces after surface treatments were evaluated by scanning electron microscopy.