Özel hukuk kapsamında hekimlik sözleşmesi ve hekimin tazminat sorumluluğu
The medical contract in the context of private law and the compensation liability of physician
- Tez No: 680469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Hekimlik sözleşmesi, hasta ile serbest çalışan hekim arasında kurulan bir özel hukuk sözleşmesidir. Hasta ve hekimin bu sözleşmeden kaynaklanan hak ve yükümlülüklerinin tespiti için sözleşmenin hukuki niteliğinin doğru tespit edilmesi gerekir. İlgili sözleşmenin kanunda doğrudan bir düzenlemesi yoktur. Hekim, hastayı iyileştirmeyi taahhüt etmez, özenli tıbbi müdahalede bulunmayı taahhüt eder. Bu nedenle sözleşme vekalet sözleşmesi niteliği taşır. Bunun yanında hekimin pek çok başka yükümlülükleri de vardır. Hekimin sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerine aykırı davranması ve bu sebeple hastada bir zarar meydana gelmesi halinde, bu zarar nedeniyle sorumluluğu ortaya çıkacaktır. Hekimin tazminat sorumluluğu, hastanın uğradığı maddi ve manevi zararların tazminini kapsar. Hastanın zararının giderilmesini talep edebilmesi için, oluşan zararın, hukuka aykırılığın ve illiyet bağının varlığının ispatı gerekir. Hekim ise kusurunun bulunmadığını ispatlamalıdır. Yükümlülüklerini tam ve doğru şekilde yerine getiren hekim, ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan sorumlu tutulamaz. Mali sorumluluk sigortasının zorunlu hale gelmesi ile hastanın zararının tazminini sigortacı sağlar. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde başlıca tıbbi terimlerin açıklamalarına yer verilmiştir. Ayrıca hekimlik sözleşmesinin tanımı, unsurları ve hukuki niteliği incelenmiştir. İkinci bölümde hekim ve hastanın hekimlik sözleşmesi sebebiyle sahip olduğu haklar ve yükümlülükler ile sözleşmenin sona erdiği haller incelenmiştir. Son bölümde ise hekimin tazminat sorumluluğu, bu sorumluluğu azaltan veya ortadan kaldıran haller ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Medical contract is established between the patient and self-employed physician. This is a private law contract. In order to determine reciprocal rights and obligations between the physician and the patient, the legal character of the medical contract should be determined correctly. Medical contract is not regulated by law. The physician does not full recovery of the patient but guarantees attentive medical intervention. Therefore, medical contract is a type of mandate contract. According to the contract, the physician has many contractual obligations to fulfill the attentive medical intervention. If the physician does not fulfill his contractual obligations, he is responsible for the patient's damages. The compensation liability of the physician includes the compensation for material and moral damages suffered by the patient. If the patient wants his damages to be repaired, he is obligated to prove the material and moral losses he met, the infringement and the existence of the casual relation. Also the phycian must prove that he has not any fault. If the physician fulfills his obligations completely and correctly, he cannot be held responsible for probable complications. When the financial liability insurance becomes obligatory to the phycians, the insurer needs to compensate the damages of the patient. In the first part of the study, explanations of the main medical terms are included. In addition, the definition, elements and legal nature of the medical contract were examined. In the second part, the rights and the obligations of the physician and patient arising from the medical contract, and the conditions under which the contract is terminated are examined. In the last section, the compensation liability of the physician and the situations that reduce or eliminate this responsibility are discussed.