Bir rüzgar hızlandırıcı (NOZUL) yapılması ve deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 68048
  2. Yazar: MEHMET ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL UYAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
II BİR RÜZGAR HIZLANDIRICI (NOZUL) YAPILMASI VE DENEYSEL İNCELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Mehmet ÖZALP GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Mevcut fosil kökenli enerji kaynaklarının tükenebilir özellik taşıması, diğer taraftan ise enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaç dünyadaki tüm ülkeleri etkiler hale gelmiştir. Bu nedenle alternatif ve daha kullanışlı enerji kaynakları araştırılarak rüzgar enerjisinden faydalanmak düşünülmüştür. Rüzgar enerjisi diğer alternatif enerji kaynaklarına oranla daha kullaniışlı hale getirilmeye çalışılmıştır.Tez içerisinde dünyada ve Türkiyede mevcut enerji görünümü verilmiş, gelecek yüzyılda insanlığın ihtiyacı olan enerjinin alternatif enerji kaynaklarıyla sağlanması konusu incelenerek; bunlardan rüzgar enerjisi irdelenmiş ve rüzgar enerjisi dönüşüm sistemlerinin daha fazla verimli olabilmesi için rüzgar hızlandırıcı (nozul) tasarlanarak deneysel olarak incelenmiştir. Ayrıca nozul içinde farklı bölgelerde rüzgarın hızı ölçülmüş. Deney sonuçları grafikler halinde gösterilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 225. 08. 01 Nozul, Lüle.Rüzgar Tüneli 120 Prof.Dr.Ali Yücel UYAREL
Özet (Çeviri)
A NOZZLE CONSTRUCTION AND IT'S EXPERIMENTAL EXAMINATION ( M.Sc. Thesis ) Mehmet ÖZALP GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT Current fossil fuel based energy resources are not renewable and the need for new energy resources is effecting all countries around the world. Therefore an alternatif and effective energy resource has become an important search topic and the use of wind energy is one of them. In previous studies researches have tried to make the wind energy more useful among other alternative energy resources. In this study, the current energy stuation of the world and Turkey has been presented and the next centuries energy need has been explored. To make the wind energy more productive a nozzle has been designed and constructed. The speed of the wind within different parts of the nozzle has been measured and relevant graphical results have been shown Science code Key words Page number Adviser 225. 08. 01 Nozzle, Curl, Wind tunnel 120 Prof.Dr.Ali Yücel UYAREL