Ahşap verniklerinde katman kalınlığının sertlik, parlaklık ve yüzeye yapışma mukavemetine etkileri
  1. Tez No: 68050
  2. Yazar: MEHMET BUDAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ağaç malzeme higroskopik, anizotrop ve gözenekli bir yapıda olup, fiziksel, mekaniksel ve estetik özellikleri ile gerek iç, gerekse harici kısımlarda kullanılan önemli bir yapı elemanıdır. Ağaç malzemenin harici etkenlere karşı dayanımını arttırmak için korunması gerekir. Ağaç yüzeyinde koruyucu katman oluşturma, önemli koruma yöntemlerinden biridir. Bu araştırmada, sarıçam (Pinus Sylvestris L.), kayın (Fagus Orientalis L.), meşe (Quercus Petreae L.), ağacından elde edilen deneme panelleri üzerine sentetik, poliüretan ve akrilik vernikler, farklı kalınlıklarda uygulanarak, katman kalınlığının sertlik, parlaklık ve yüzeye yapışma mukavemeti üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre katman kalınlığının arttırılması, 3. kat uygula malarında sertlik üzerinde fazlaca etkili olmamış ancak parlaklık artışına neden olmuştur. Polimerik esaslı verniklerde, katman kahilliğinin artışı yüzeye yapışma mukavemetini arttırıcı etki yapmıştır. Bilim Kodu : 5001013 Anahtar Kelimeler : Verniklerin performans testleri Parlaklık, Sertlik, Adezyon (Yüzeye Yapışma) Sayfa Adedi : 58 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Abdullah SÖNMEZ
Özet (Çeviri)
Wood is a hygroscopic, anizotrop and porous material and with its some physical, mechanical and aesthetic features wooden material is superior in interior and exterior. Wooden material should be preservative for improving its durability against outdoor effects. One of the important method could be establish varnish coating on the wood surface. In this research the effects on the hardness, glossy and strength of adhesion of synthetic, polyurethane and acrilyc varnish coating applied on the pine (Pinus slyvestris L.), beech (Fagus Orientalis L.) and oak (Quercus Petreae L.) wood panels by increasing their layer thickness have been examined. The test result showed that increasing the layer of coating couldn't be have any effects on the hardness of varnishes but glossy. After third layers the glossy of varnishes had been increased especially perpendicular to fibers. It was observed thet increasing of the varnish layer which was produced from polimeric materials improved the strenght of adhesion. Science Code : 5001013 Key Words : Performance tests for varnishes (Organic coating) Glossy, Hardness, Adhesion Page Number : 58 Adviser : Doç.Dr. Abdullah SÖNMEZ n