Türkiye'de perakende sektöründe HoReCa müşterileri üzerine bir uygulama
An application on customers HoReCa retail sector in turkey
- Tez No: 680521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın temel amacı perakendecilik hakkında bilgi vermek, perakendecilikte fiyatlandırma stratejilerine değinmek ve Türkiye perakende sektöründe yer alan mağazanın Horeca müşterilerinin hizmet kalitesi, fiyat algısı, marka imajı ile memnuniyet ve sadakat düzeyleri profilinin belirlenmesi olup, çeşitli değişkenlerin bu boyutlar üzerindeki etkisini tespit etmektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda kavramsal bölümlerin oluşturulmasında literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde HoReCa müşterileri arasından seçilen 151 kişiye“Hizmet Kalitesi Ölçeği”,“Fiyat Algısı Ölçeği”,“Marka İmajı Ölçeği”,“Müşteri Memnuniyeti Ölçeği”ve ''Müşteri Sadakati Ölçeği" kullanılarak veri toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilerek bulgular ortaya koyulmuştur. Araştırma sonucunda çalışan sayısı ile hizmet kalitesi, marka imajı, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati arasında zayıf düzeyde negatif yönlü ve istatistiksel açıdan anlamlı ilişkilerin var olduğu tespit edilmiştir. Buna karşın hizmet süresi, pozisyon, işletme türü ve alışveriş tercih türü ile hizmet kalitesi, fiyat algısı, marka imajı, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişkilerin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To provide information about retailing main purpose of this research is to address the retail pricing strategy and Turkey quality of service of the Horeca customers the shops in the retail sector, price perception, is to determine the satisfaction and loyalty levels profiles with the brand image, it is to determine the impact on these dimensions of the various variables. In line with the purpose of the research, the literature review method was used to create the conceptual sections. In the application part of the research, data were collected for 151 people selected from among HoReCa customers by using“Service Quality Scale”,“Price Perception Scale”,“Brand Image Scale”,“Customer Satisfaction Scale”and“Customer Loyalty Scale”. The findings were revealed by analyzing the collected data in the SPSS program. As a result of the research, it was found that there are weakly negative and statistically significant relationships between the number of employees and service quality, brand image, customer satisfaction and customer loyalty. On the other hand, it has been determined that there are no statistically significant relationships between service duration, position, type of business and shopping preference and service quality, price perception, brand image, customer satisfaction and customer loyalty.