Koroner arter hastalarında koroner kollateral gelişimi ile SCUBE (Sinyal peptid CUB-EGF etki alanı içeren protein) düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between the coronary collateral development and SCUBE (Signal peptide CUB-EGF like domain containing protein) levels in the patients with coronary artery disease
- Tez No: 680542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ZENCİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
SCUBE (Signal Peptide CUB-EGF like Domain Containing Protein) molekülü ağırlıklı olarak erken embriyogenez sırasında gonadlarda, gelişmekte olan dokularda, merkezi sinir sisteminde, dermamyotomlarda, parmak mezenkiminde, uzuv tomurcuklarında, endotelde ve inaktif trombositlerin alfa granüllerinde tespit edilmiştir. Memelilerde SCUBE1'den SCUBE3'e kadar isimlendirilen üç farklı izoformu vardır. SCUBE1 ve SCUBE3 proteinlerine çeşitli kardiyovasküler hastalıklarda rastlanmıştır ancak koroner arter hastalarında (KAH) KKD gelişimi ile SCUBE1 düzeyi arasındaki ilişkiye dair herhangi bir veriye rastlanmamıştır. Bu prospektif tek merkezli çalışmada KKD gelişen KAH hastalarında serum SCUBE1 düzeyi incelenerek bu iki parametre arasındaki ilişkinin sorgulanması amaçlanmıştır. Çalışmaya 25.04.2019-25.04.2020 tarihleri arasında Kardiyoloji Kliniği'nde koroner anjiyografi yapılan, yaş ortalaması 63,75 ± 10,7 olan 46'sı erkek, 34'ü kadın toplam 80 hasta dahil edildi. Klinik bulgulara göre normal koroner arteri olan 30 birey Grup 1, 19 KAH hastası Grup 2 ve KKD gelişmiş 31 KAH hastası Grup 3 olarak belirlendi. Hastaların komorbiditeleri incelendiğinde Grup 2'de diyabeti ve hipertansiyonu olan hastaların oranı diğer gruplara kıyasla anlamlı derecede yüksek bulundu (sırasıyla P=0,01 ve 0,015). Grup 3'te kalp yetmezliği ve hiperlipidemisi olan hastaların oranı diğer gruplara kıyasla anlamlı derecede yüksek bulundu (sırasıyla P=0,015 ve 0,043). Tüm hastaların 32'sinin (%40'ı) sigara kullandığı, bunların büyük çoğunluğunun (n=16) KKD gelişmiş KAH olduğu belirlendi fakat sigara kullanımı açısından gruplar arasında anlamlı bir farka rastlanmadı (P=0,135). Tüm hastaların ortalama SCUBE1 düzeylerinin 30,61 ± 2,6ng/ml olduğu ve gruplar arasında anlamlılık göstermediği belirlendi (P=0,272). Sonuç olarak bu prospektif tek merkezli çalışmada literatürde ilk defa KAH hastalarında KKD gelişimine göre SCUBE1 düzeyleri karşılaştırılmış ve elde edilen bulgular SCUBE1 düzeyinin ölçümünün tek başına, KAH hastalarında KKD gelişimini tahmin etmede yetersiz kalabileceğini göstermiştir. Bu sonuçları doğrulamak için daha büyük örneklemli ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
SCUBE (Signal Peptide CUB-EGF like Domain Containing Protein) molecule has been detected mainly in gonads, tissues, central nervous system, dermamyotomes, mesenchyma, limb buds, endothelium and alpha granules of inactive platelets during early embryogenesis. There are three different isoforms named SCUBE1 to SCUBE3 in mammals. SCUBE1 and SCUBE3 proteins have been found in various cardiovascular diseases, but no data on the relationship between SCUBE1 level and coronary collateral circulation has been found. The aim of this study was to investigate the relationship between SCUBE1 levels and coronary collateral circulation existence. A total of 80 patients, 46 males and 34 females, with an average age of 63.75 ± 10.7 years, who underwent coronary angiography between 25.04.2019 and 25.04.2020, were included in the study. According to angiographic findings, 30 individuals with normal coronary artery were determined as Group 1, 19 coronary artery disease patients as Group 2, and 31 patients with coronary collateral circulation as Group 3. When the comorbidities of the patients were examined, the rate of patients with diabetes and hypertension in Group 2 was found to be significantly higher than the other groups (P = 0.01 and 0.015, respectively). The rate of patients with heart failure and hyperlipidemia in group 3 was found to be significantly higher than the other groups (P = 0.015 and 0.043, respectively). It was determined that 32 (40%) of all patients smoked, the majority of them (n = 16) were in group 3, but no significant difference was found between the groups in terms of smoking (P = 0.135). It was determined that the mean SCUBE1 levels of all patients were 30.61 ± 2.6ng / ml and it was not significant between the groups (P = 0.272). In conclusion, this prospective single-center study compared the development of coronary collateral circulation and SCUBE1 levels in coronary artery patients for the first time in the literature, and the findings showed that the measurement of SCUBE1 level alone may be insufficient in predicting coronary collateral development. Larger samples and multi-center studies are needed to verify these results.