Koroner anjiyografi öncesi bakılan nötrofil lenfosit oranının koroner kollateral gelişimi ile ilişkisi
Association between preoperative neutrophil lymphocyte ratio and coronary collateral circulation
- Tez No: 351089
- Danışmanlar: PROF. DR. TARKAN TEKTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Koroner kollateral (KK) dolaşım, iskemik epizotları önlemeye ve miyokardı korumaya yardım eder, anjina semptomlarını, aritmi ve kardiyovasküler olayları azaltır. Nötrofil lenfosit oranı (NLO), çeşitli kardiyovasküler hastalıkları olan hastalarda prognozla ilişkili bulunmasına rağmen, koroner arter hastalığı (KAH) olan hastalarda KK dolaşım ve NLO arasındaki ilişkiyi gösteren veriler sınırlıdır. Bu nedenle çalışmamızda NLO ve KK dolaşım arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmada koroner anjiyografi yapılan toplam 165 hasta (ortalama yaş:61,18 ± 10,57 yıl, 127 erkek) retrospektif olarak değerlendirildi. KKD gelişimi Rentrop metodu kullanılarak sınıflandırıldı. Rentrop 0 ve 1, kötü KKD, Rentrop 2 ve 3, iyi KKD olarak kabul edildi. NLO' nı içeren hematolojik parametreler tahlil edildi. Çok değişkenli lojistik regresyon analizi bağımsız değişkenler belirlenerek yapıldı. Bulgular: Ortalama yaş, Gensini skoru, Sigara içme oranı, iyi KK dolaşım grubunda daha yüksekti. Total kolesterol ve LDL düzeyleri, iyi KK dolaşım grubunda önemli derecede daha düşüktü. Ortalama nötrofil düzeyleri ve NLO, kötü KK dolaşım ile karşılaştırıldığında, iyi KK dolaşım grubunda önemli derecede daha yüksek bulundu. KK dolaşım derecesinin, nötrofil ve NLO ile önemli bir korelâsyonu olduğu gösterildi. Çok değişkenli analizde, yüksek NLO, Gensini skor ve sigara içimi, iyi KK gelişiminin bağımsız bir prediktörüydü. Receiver operating curve (ROC) eğrisi analizlerinde, ölçülen ≥3,53 NLO değerinin, iyi KK gelişim düzeyini öngörmede duyarlılığının %37,6 ve özgüllüğünün %85 olduğu saptandı. Sonuç: Bulgularımız NLO' nın iyi KK gelişimi ile ilişkili olduğunu gösterdi ve yüksek NLO, koroner arter hastalarında iyi KK gelişiminin önemli bir öngördürücüsüdür.
Özet (Çeviri)
Aim: Coronary collateral circulation (CCC) helps to protect and preserve myocardium from episodes of ischemia, reduce angina symptoms, arrhythmia and cardiovascular events. Although neutrophil lymohocyte ratio (NLR) have been associated with prognosis in patients with various cardiovascular diseases, the data concerning its relationship with coronary collateral circulation (CCC) in patients with coronary artery disease (CAD) is limited. Therefore, in the current study we aimed to investigate whether preoperative NLR is associated with CCC. Methods: A total of 165 patients (mean age: 61,18 ± 10,57 years, 127 male) who underwent coronary angiography were retrospectively enrolled into this study. Development of CCC was classified using the method of Rentrop. Rentrop grades of 0 and 1 indicate poor CCC, whereas grades 2 and 3 indicate good CCC. Hematological parameters, including NLR, were measured. Multivariate logistic regression analysis was performed to identify independent variables. Results: The mean age, Gensini score, smoking rate were significantly higher in the good CCC group. Total cholesterol and low density lipoprotein levels were significantly lower in the good CCC group. The mean neutrophil level and NLR were significantly higher in the good CCC group compared with the poor CCC group. The CCC grade showed significant correlation with neutrophil and NLR. After multivariate analysis, high level of NLR, Gensini score and smoking were independent predictors of good CCC. The receiver-operating characteristic analysis provided a cutoff value of 3,53 for NLR to predict good CCC with 37,6% sensitivity and 85% specificity. Conclusion: The results suggest that NLR is associated with good CCC, and a high NLR is a significant predictor of good CCC development in patients with CAD.