0-2 yaş çocuk sahibi annelerin gebelik-doğum-lohusalık ve bebek bakımına ilişkin kullandığı fonksiyonel olmayan inanç ve uygulamaları (İstanbul örneği)
Traditional beliefs and practices during the period of pregnancy-birth-postpartum of mothers with children aged 0-2 baby care: The sample of İstanbul
- Tez No: 680568
- Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada 0-2 yaş grubu çocuk sahibi annelerin gebelik, doğum, lohusalık ve bebek bakımına ilişkin kullandığı fonksiyonel olmayan inanç ve uygulamaların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada aynı zamanda annenin yaş, öğrenim durumu, çocuk sayısı, çalışıp çalışmama durumu, gebelik döneminde eğitim alıp almaması, hane halkının gelir durumu, çocuğun kaçıncı çocuk olduğu ve çocuğun cinsiyeti gibi faktörlerin de fonksiyonel olmayan uygulamalar üzerindeki etkisi de araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmaya 0-2 yaş arasında çocuğu olan İstanbul ili Sultangazi ve Ümraniye ilçelerinde yaşayan 250 anne katılım sağlamıştır. Katılımcılara, bilgilendirilmiş onam ardından sosyo-demografik bilgi formu ve fonksiyonel olmayan inanç ve uygulamalar ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS 25 programıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda 0-2 yaş çocuk sahibi 250 annenin verdiği cevapların aritmetik ortalamasına göre Gebelik, Doğum, Lohusalık ve Bebek Bakımında en çok kullandıkları fonksiyonel olmayan inanç ve uygulamalara ulaşılmıştır. Gebelikte en çok inanılan uygulama ( X̅:3.64) 'Toplumumuzda bilimsel açıklaması olmayan uygulamaları yapma konusunda baskı vardır.' inancıdır. Doğumda en çok inanılan uygulama (X̅:3.08) 'Bebeğin tam çıkım anına gelmesi durumunda kadının karnına kuvvetli bir kadının dirsekleriyle bastırması bebeğe zarar verebilir.' inancıdır. Lohusalıkta en çok inanılan uygulama (X̅:3.03) 'Göbek bağına özel işlem yapmaya gerek yoktur.' inancıdır. Bebek Bakımında en çok inanılan uygulama ise (X̅:2.32) 'Kundaklanan bebek daha hızlı gelişir.' inancı olarak belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda çalışmayan annelerin Bebek Bakımı ve Lohusalıkta, yaşı küçük olan annelerin Bebek Bakımında, öğrenim durumu ve hane halkı gelir düzeyi düşük olan annelerin ise Gebelik, Doğum, Lohusalık ve Bebek Bakımı dönemlerinde daha fazla fonksiyonel olmayan uygulamalara başvurduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has aimed at analysing the non-functional beliefs and practices of mothers of 0-2 years of age babies and young children. The study has also examined the possible effects of, and relatsionships between variables such as mothers' age, education, number of children, work status, if (mother) received antenatal training, household income, child's birth order and gender. The study has covered 250 mothers with children age 0-2 years living in Sultangazi and Umraniye districts of Istanbul. After obtaining the consent, the socio-demographic information form and non-functional beliefs and practices scale were applied to the participants. The data was analyzed using the SPSS 25 program. According to the arithmetic average of the responses given by 250 mothers, they most often use the non-functional beliefs and practices during pregnancy, childbirth, puerperium and the child care stages. The most believed practice in pregnancy is“There is societal pressure on using non-functional practices with no scientific base.”(X̅: 3.64) The most believed practice at birth is the belief that“pressing a strong woman's elbows on the woman's stomach can harm the baby if the baby arrives at the moment of full exit”(X:3.08). The most widely believed practice in the puerperium is the belief that“There is no need to specially treat the umbilical cord”(X̅: 3.03). The most believed practice in Baby Care is that“ swaddled baby develops faster”(X:2.32). As a result of the study, it was observed that non-working mothers in child care and puerperium stages, young mothers in childcare stage, low-educated and low-income mothers pregnancy, birth, puerperium and childcare stages, use nonfunctional traditional practices the most.