İkinci mertebeden genişletilmiş manifoldların difrensiyel geometrisi
Differential geometry of second order extended manifolds
  1. Tez No: 68056
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İKİNCİ MERTEBEDEN GENİŞLETİLMİŞ MANİFOLDLARIN DİFERENSİYEL GEOMETRİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet YİLDİRİM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Bu çalışmada, herhangi bir M diferensiyellenebilir M manifoldunun 2M ikinci kanonik genişletilmişinin diferensiyel geometrisi incelenmiştir. 4.3.1., 4.3.2. Teoremler ve 2M nin T2M de total jeodezik altmanifold olduğuna dair 4.3.3. Teorem ispat edilmiştir. Bunun yanında M üzerinde herhangi bir vektör alanının complete liftinin geometrik yorumu verilmiş ve 3.1.5. Teorem ifade ve ispat edilmiştir. Ayrıca, genişletilmiş manifoldlara model teşkil etmesi açısından bir genişletilmiş manifold örneği de verilmiştir. Bilim Kodu :403.0201 Anahtar Kelimeler : Kanonik genişleme, diferensiyellenebilir genişlemeler. Sayfa Adedi :111 Tez Yöneticisi :Prof.Dr. Erdoğan ESİN
Özet (Çeviri)
(M.Sc. Thesis) Mehmet YILDIRIM GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT In this study, the differential geometry of 2M which has second order canonical extended of any differentiable manifold M is investigated. Theorems 4.3.1., 4.3.2. and theorem 4.3.3. stating that in the T2M 2M is totally geodesic submanifold, are proved. Moreover, a geometrical interpretation of complete lift of any vector field on M is given and Theorem 3.1.5 is stated and proved. In addition, since it forms a model forms a model for extended manifolds one example of extended manifold is given in consequence of this study. Science Code :403.0201 Key Words : Canonical extension, differentiable extensions Page number :1 11 Adviser :Prof. Dr. Erdoğan ESİN