Vestibüler migren ve migren hastalarında anksiyete bozukluklarının yaygınlığının ve şiddetinin incelenmesi
A research on anxiety disorder prevalance and severity among vestibuler migraine and migraine patients
  1. Tez No: 408513
  2. Yazar: ÖZGE KUTAY YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN AKDAL, PROF. DR. TUNÇ ALKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Neurology, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Sinir Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Vestibüler migren ve baş dönmesi öyküsü olmayan migren hastalarında, nörolojik belirtilere, anksiyete bozuklukları, duygudurum bozuklukları gibi psikiyatrik semptomlar eşlik etmektedir. Bu çalışmada, vestibüler migren, baş dönmesi öyküsü olmayan migren hastaları ve sağlıklı kontrollerin, anksiyete ve depresyon belirtileri ile şiddeti açısından incelenmesi, aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırmanın örneklemi 35 vestibüler migren hastası, 31 baş dönmesi öyküsü olmayan migren hastası ve 32 sağlıklı kontrolden oluşmaktadır. Üç grubun anksiyete ve depresyon belirtilerini değerlendirmek için, Yetişkin ve Çocuk Ayrılık Anksiyetesi Öz Bildirim Listeleri (SASI/ASA), Panik-Agorafobik Spektrum Ölçeği (PAS-SR), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A), Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI), PENN State Endişe Ölçeği (PENN) kullanılmıştır. Vestibüler migren ve baş dönmesi öyküsü olmayan migren hastalarının yaşam boyu psikiyatrik öykülerini değerlendirmek için, DSM-IV Eksen Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Vestibular migraine and migraine patients without history of vertigo indicate neurological symptoms accompanied with psychiatric disorders like anxiety and mood disorders. In this research, anxiety, depression symptoms and severity compared between healthy controls, vestibular migraine and migraine patients without history of vertigo. Method: Sample set of the research is as follows: 35 vestibular migraine patients, 35 migraine patient without history of vertigo and 32 healthy controls. All subjects evaluated for their lifetime psychiatric disorders with Structured Clinical Interview for DSM–IV/Clinical version (SCID-I/CV). The SCID-I is used to diagnose the lifetime anxiety and mood disorders for vestibular migraine and migraine without history of vertigo patients. The following questionnaires were then given to all three groups: (1) Hamilton Anxiety Rating Scale (HARS) is a 14-item clinician-rated scale that measures the severity of anxiety; (2) State-Trait Anxiety Inventory (STAI) is a self-rated scale that comprises two subscales of 20 items, one assessing levels of state anxiety (STAI-X1) and the other trait anxiety STAI-X2); (3) Beck depression inventory (BDI) a 21 item self-rated inventory which asses risk of depressive symptoms and the severity of this symptoms; (4) Lifetime Panic Agoraphobic Spectrum Scale (PAS-SR) is a self-rated scale that comprises eight subscales (separation anxiety, panic symptoms, stress sensitivity, drug-medicine sensitivity, anticipatory anxiety, agoraphobia, illness phobia, reassurance seeking) of 114 items; (5) Penn State Worry Questionnaire (PENN) is a self-rated scale measures chronic, excessive worry, (6) Separation Anxiety Symptoms Inventory (SASI), (7) Adult Separation Anxiety Questionnaire (ASA) .