Zamirin merciindeki farklı ihtimallerin itikadi reddiyelerde kullanımı - nahiv ve anlambilim çalışması
The use of different options in the reference of the pronoun in refutation texts - syntax and semantic study
  1. Tez No: 680585
  2. Yazar: ZEHRA TURFAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SOAAD AHMED ALY SHOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Arapça'daki zamirin merciinin ihtimallerinin itikadi reddiyelerdeki yansımalarını inceleyen bu araştırma giriş, dört ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırma konusunun amacı, önemi, yöntemi ve kapsamı ile önceki çalışmalar bilgileri verildi. Birinci bölümde itikadi reddiyelerin tanımı yapıldı. Reddiye geleneğinde bu eserlerin hangi formlarla yer bulduğu açıklandı. Reddiye türü eserler ile dil arasındaki ilişkiye değinildi. İkinci bölümde araştırmanın teorik temelini oluşturan zamir olgusu ele alındı. Zamirin tanımı, türleri, kullanım sebepleri ve işlevleri açıklandı. Üçüncü bölümde mercii olgusu teorik açıdan açıklanırken dördüncü bölümde bu olgunun ihtimallerinden kaynaklanan farklılıklar itikadi reddiyelerde uygulamalı olarak gösterildi. Sonuç bölümünde çalışmada reddiye eserler üzerinden tahlil edilen örnekler ile elde edilen sonuçlar sunuldu. Zamirin merciinden kaynaklanan anlam farklılıklarının itikadi reddiyelerdeki yansımaları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This research, which examines the reflections of the possibilities of the reference of the pronoun in Arabic in the refutation texts, consists of an introduction, three main parts and a conclusion. In the introduction, the purpose, importance, method and scope of the research's subject and previous studies were given. In the first part of the refutation texts has been defined. It has been explained in which forms these texts tooks place in the literarure of refutation texts. And the relationship between language and refutation texts has been expalined. In the second part, the pronoun phenomenon, which forms the basis of the research was discussed. The definition, types, reasons for use and function of pronouns are explained. In the third part, reference of pronounce is explained theoretically, in the fourth chapter, the differences arising from the possibilities of this case are shown in practice in the refutation texts. In the conclusion part, the results obtained with the samples analyzed on the rejected works are presented. The reflections of the meaning differences arising from the refernce of the pronoun on the refutaion texts were evaluated.