Özgül öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin sözcük okuma, fonolojik farkındalık ve sözel dil becerilerinin incelenmesi
Evaluation of word reading, phonological awareness and oral language skills of students with specific learning disabilities
  1. Tez No: 680594
  2. Yazar: SENA ÜRPER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAZİYE SEÇKİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmada, özgül öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin sözcük okuma, fonolojik farkındalık ve sözel dil becerilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmaya ilkokul ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfa devam eden, ana dili Türkçe olan, 2010-2011-2012 ve 2013 yıllarında doğan, okumada yaşadıkları öğrenme güçlüğü nedeni ile destek özel eğitim hizmetlerinden yararlanan 30 (17 kız, 13 erkek) öğrenci katılmıştır. Araştırmanın verileri, Kelime Okuma Bilgisi Testi, Fonolojik Farkındalık Testi ve Türkçe Okul Çağı Dil Gelişimi Testi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde normal dağılım göstermeyen değişkenler arasındaki ilişkilerinin incelenmesi için Spearman Brown korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Sözcük okumayı yordayan değişkenlerin incelenmesi için ise hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar anlamlı ve anlamsız sözcük okuma becerileri ile en yüksek ilişkiyi gösteren değişkenlerin sırası ile fonolojik farkındalık ve ilişkili sözcük dağarcığı olduğunu göstermiştir. Sonuçlar alanyazın ışığında tartışılmış, uygulayıcılara ve ileri araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine word reading, the phonological awareness and verbal language skills of students with specific learning difficulties. In the research conducted with the relational screening model, thirty students (17 female, 13 male) who attended the second, third and fourth grades of primary school, whose native language was Turkish, were born in between 2010 and 2013, and who benefited from special education services due to their learning difficulties in reading participated. Vocabulary Reading Test, Phonological Awareness Test and Turkish School Age Language Development Test were used as tools for data collection. Spearman Brown correlation coefficient was calculated to analyze the relationships between variables that did not show normal distribution in the study, where hierarchical regression analysis was performed to examine the variables that predict word reading. Considering of the results of the study, it was found out that the variables most associated with meaningful and meaningless word reading skills were phonological awareness and related vocabulary, respectively. The results were discussed in the light of the literature, and suggestions were made for practitioners and further research.