Spinal cerrahi geçiren hastalarda ameliyat sonrası konstipasyon riskinin değerlendirilmesi
Assessment of the risk of post-operative constipation in patients undergoing spinal surgery
  1. Tez No: 861122
  2. Yazar: GÜLİZAR KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLEYHA SEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Konstipasyon cerrahi işlem geçiren hastalarda sık karşılaşılan bir problemdir. Bu araştırma, spinal cerrahi geçiren hastalarda ameliyat sonrası konstipasyon riskinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. 01 Aralık 2021- 01 Haziran 2022 tarihleri arasında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi servisinde tanımlayıcı olarak yürütülen araştırmanın örneklemini spinal cerrahi geçiren, dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 90 hasta oluşturdu. Araştırmaya katılan bireylere ameliyat sonrası 2. günde araştırmanın amacı açıklandı, gerekli bilgiler verilerek onamları alındı ve veriler toplandı. Verilerin toplanmasında, Hasta Tanıtıcı Bilgiler Forumu ve Konstipasyon Risk Değerlendirme Ölçeği kullanıldı. Araştırmada toplanan verilerin analizinde parametrik testler kullanıldı. Araştırmada yer alan hastaların Konstipasyon Risk Değerlendirme Ölçeği toplam puan ortalamalarının 13.88±4.26 olduğu ve konstipasyon açısından“orta risk”taşıdıkları saptandı. Araştırmada ileri yaş, kadın cinsiyeti, eğitim düzeyinin düşük olması, köyde ikamet etmek, kronik bir hastalığın varlığı konstipasyon riskini arttıran anlamlı faktörler olarak tespit edildi. Bu araştırmadan elde edilen bulgulara dayanarak, hemşirelerin güvenli ve etkili müdahalelerin uygulayabilmesi için spinal cerrahi sonrası hastaları konstipasyon riski açısından değerlendirmeleri önerildi.
Özet (Çeviri)
Constipation is a frequent problem in surgical patients. This study was conducted to determine the risk of postoperative constipation in patients undergoing spinal surgery. The sample of the descriptive study, which was conducted between 1 December 2021 and 1 June 2022 in the Brain and Nerve Surgery service of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital, consisted of 90 patients who underwent spinal surgery, met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. The purpose of the research was explained to the individuals participating to the study on the 2nd postoperative day, their consent was obtained by giving the necessary information, and the data were collected. Patient Information Forum and Constipation Risk Assessment Scale were used to collect data. Parametric tests were used to analyze the data collected in the study. In the study it was determined that the total mean score of the Constipation Risk Assessment Scale of the patients was 13.88±4.26 and they had a“medium risk”in terms of constipation. In the study, advanced age, female gender, low education level, residence in a village, and the presence of a chronic disease were found to be significant factors that increase the risk of constipation. Based on the findings from this study, it was recommended that nurses should evaluate patients' risk of constipation after spinal surgery in order to implement safe and effective interventions.