Algılanan babacan liderlik davranışlarının algılanan öz performans üzerine etkisinde öz liderlik ve psikolojik güçlendirmenin aracılık rolü: Enerji sektöründe bir araştırma
The effect of perceived babacan leadership behavior on perceived self performance and mediating roles of self-leadership and psychological empowerment: A research in the energy sector
  1. Tez No: 680615
  2. Yazar: HAMZA DÜZENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER CİHAN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Japonya, Çin, Güney Kore, vb. Uzak doğu ülkelerinde son yıllarda yaşanan ekonomik gelişmelerle dikkatleri çeken babacan liderlik davranışlarının, enerji sektörü çalışanlarının öz performans algılarını yordayıp yordamadığını ve öz liderlik ile psikolojik güçlendirmenin bu etkideki aracılık rolünü tespit etmektir. Buhar enerjisinin mekanik enerjiye dönüştürülmesi ve buhar makinelerinin icat edilerek geliştirilmesi ile başlayan endüstri devrimi, elektriğin icadı, elektronikleşme ile devam etmiş ve bilgi teknolojilerinin endüstriye entegrasyonu ile de devam etmektedir. Gandi'nin“siz, dünyada görmeyi hayal ettiğiniz değişimin kendisi olmak zorundasınız”sözünden de anlaşılabileceği gibi, toplumda, bilgi toplumuna geçerken, içinde bulundukları toplumu anlayarak değişimine yön verecek liderlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırma kapsamında toplanan verilere ait betimleyici istatistikler, faktör analizleri ve güvenilirlik analizleri SPSS 23 istatistiki paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Modelin doğrulayıcı faktör analizleri, yapısal geçerlik testleri, değişkenler arasındaki ilişkiler, tüm değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkileri, modelin açıklayıcılığı ve hipotez testleriyle yol analizleri ise AMOS 23 Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) istatistiki paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, enerji sektöründe babacan liderlik davranışlarının öz performansı yordadığı ve öz liderliğin bu etkide tam aracılık rolü üstlendiği söylenebilir. Araştırma bulgularına göre psikolojik güçlendirme ile öz performans arasında herhangi bir etki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine whether the paternalistic leadership behavior that has attracted the attention with the recent economic developments in far-east countries such as Japan, China, South Korea, etc., is to predict self-performance perceptions of employees in the energy sector and to determine the mediating role of self-leadership and psychological empowerment in this effect. The industrial revolution is started with converting steam energy to mechanical energy and the invention and development of steam engines, then continued with the invention of electricity, electronification, and continues with the integration of information technologies into the industry. As it can be understood from Mahatma Gandhi's words,“you have to be the change that you dream of seeing in the World,”in our societies, maybe more than ever, there is a need for leaders who will understand the society they live in and guide their change, transformation processes. Descriptive statistics, factor analysis, and reliability analysis of the data collected within the scope of the study were carried out by SPSS 23 statistical software. Confirmatory factor analysis of the model, validity and reliability tests, relationships between variables, the effects of all variables on the dependent variable, the prediction of the model, and hypothesis tests along with path analyses were performed by using Structural Equation Model (SEM) techniques with the AMOS 23 statistical software. In light of the findings, it can be said that paternalistic leadership behaviors predict self-performance, and self-leadership plays a full mediating effect in this effect in the energy sector.According to the research findings, no effect was found between psychological empowerment and self-performance.