Dumlupınar Başkumandan Meydan Muharebesi
Dumlupınar Commander-in-Chief Battle
- Tez No: 680616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Mütarekesinin imzalanması ile Anadolu'nun İtilaf Devletleri tarafından işgali süreci başladı. 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'a ulaşması ile Türk ordusu ve Türk halkı Anadolu'nun işgallerden kurtarılması için çalışmalara başlandı. 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Büyük Taarruz Türk İstiklal Harbi'nin son safhasını oluşturmaktaydı. 30 Ağustos 1922 tarihinde gerçekleştirilen Dumlupınar Başkumandan Meydan Muharebesinde Türk ordusu Yunan ordusuna karşı büyük bir başarı elde etti. Bu başarı sonrasında gerçekleşen takip harekâtı neticesinde, Yunan ordusu Anadolu'dan atılmış oldu. Bu çalışma da Dumlupınar Başkumandan Meydan Muharebesine giden süreç ve muharebe sonrasında gerçekleşen olayların askeri, sosyal, siyasi ve kültürel yönden etkileri, arşiv belgeleri, TBMM zabıt cerideleri, dönemin basın kaynakları ve hatıralar ışığında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
With the signing of the Armistice of Mudros on 30 October 1918, the process of occupation of Anatolia by the Entente States began. With the arrival of Mustafa Kemal Pasha to Samsun on May 19, 1919, the Turkish army and the Turkish people started to work to save Anatolia from enemy occupation. The Great Offensive, which started on August 26, 1922, was the final phase of the Turkish War of Independence. The Turkish army achieved a great success against the Greeks in the Dumlupınar Commander-in-Chief Battle held on 30 August 1922. As a result of the follow-up operation that took place after this success, the Greeks were expelled from Anatolia. In this study, the process leading to the Battle of Dumlupınar Commander-in-Chief and the military, social, political and cultural effects of the events that took place after the battle, archive documents, the minutes of the TBMM, were evaluated in the light of the press sources and memories of the period.