Kadınlara yönelik sosyal adaletin sağlanmasında sosyal koruma: Güney Avrupa refah ülkeleri ve Türkiye karşılaştırması
Social protection in ensuring social justice for women: A comparison of South European welfare countries and Turkey
  1. Tez No: 680618
  2. Yazar: ZEYNEP OKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kadınların toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle karşı karşıya kaldıkları ayrımcılık pek çok alanda dezavantajlı konumda olmalarına, toplumsal yaşama etkin olarak katılamamalarına neden olmaktadır. Kadın ve erkek arasında var olan eşitsizlik sosyal adalet anlayışının temel sorunlarından biridir. Kadını erkekten daha az değerli kılan geleneksel ataerkil zihniyetin değişmesi sosyal adaletin tesis edilebilmesinin ön koşuludur. Bu bağlamda sosyal koruma, kadın ve erkek arasında sosyal adaletin sağlanması amacıyla yararlanılan önemli bir araçtır. Bu çalışmada Güney Avrupa Refah Rejimi ülkeleri (İspanya, İtalya, Portekiz ve Yunanistan) ile Türkiye'de kadınlara yönelik sosyal koruma programları karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Ülkeler arasındaki benzerlik ve farklılıklar sosyal koruma bileşenleri olan sosyal sigorta, sosyal yardım, sosyal hizmetler ve iş gücü piyasası düzenlemeleri dikkate alınarak“katkı gerektiren sosyal koruma uygulamaları”,“katkı gerektirmeyen sosyal koruma uygulamaları”ve“iş gücü piyasası düzenlemeleri”şeklinde üç ana başlık altında ele alınmıştır. Sonuç olarak Güney Avrupa Refah Rejimi ülkelerinde sosyal koruma; AB güdümlü entegre modellerin uyguladıkları yerel ve genel yönetim projeleri, toplumsal roller etkinlikli farklı tutumların ülke özelinde belirliliği, yetkili kurumların desteği ve hedef kitlenin öneri ve şikayetlerinin dikkate alınması merkezinde şekillendiği tespit edilmiştir. Türkiye'de ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı şemsiyesinde sosyal güvenlik uygulanmakta, sosyal hizmet ve sosyal yardımların bütünsellikten ziyade daha çok bağımsız çalışmakta, kamu destekli yerel örgüt deneyimlerine önem vermekte, aile merkezli, pirim ödemelerinde yüksek korumalı, çoğul hizmetlerin sosyal güvenlik merkezinden uzak olduğu görülmüştür. Bunun yanında son dönemde eşitlik ve adalet merkezinde sosyal korumadaki mevcut problemlere karşı eğilimin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
All in Turkey as well as in the world of women's gender roles remain to be faced discrimination in many areas are disadvantaged because they are caused by not being able to participate actively in social life. Considering that the inequality between women and men constitutes the main problem of the understanding of social justice, it is thought that changing the internalization of the traditional mentality that exists because women are in a lower stratum and replacing the primitive gender values accepted in the society with an egalitarian approach will save women from the yoke of social injustice. This study analyzed on social programs for women among Southern Europe Welfare Regime countries and Turkey based on social protection component of Turkey under three main headings. Countries are considered in the perspective of contributory social protection practices, non-contributory, social protection practices and labor market regulations. As a result, the multicultural structure in these countries causes women to experience injustice on some issues, whether they are citizens of the European Union or not, the effective role of the government and ministries can be determinant. Social protection practices are the biggest factor in ensuring social justice between men and women. Possibility of keeping the minimum level of people's living standards and benefiting from existing rights is closely tied with social protection practices. Social protection, which is developed as a precaution for low living standards or a decrease in living standards, is the right of all individuals in the society, regardless of gender. However, the differences in social protection practices between women and men are striking.