Müzik prodüksiyonu süreçleri üzerine kavramsal bir tartışma: Müzik prodüksiyonunda yabancılaşma
A conceptual debate on music production processes: Alienation on music production
- Tez No: 680670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN ÜNAL AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalışmasında müzik prodüksiyonu tarihi ve süreçleri önemli noktalarıyla ele alınmıştır. Müzik prodüksiyonuna yöne veren teknolojik ve ekonomi- politik gelişmelere yer verilmiştir. Arşiv çalışmaları sonucunda toplanan bu bilgiler ışığında da sosyolojik bir analiz yapılmış, Marx'ın yabancılaşma kavramı üzerinden müzik prodüksiyonu süreçlerinde yer alan insanların yabancılaşmaları incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda bahsi geçen değişkenler arasında olumlu veya olumsuz ilişkilerin olduğu ortaya çıkmıştır. Müstakbel çalışmaların bu araştırmayı daha da derinleştirmek için gerekli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This work contains critical points about the history of music production and processes. Also this work contains technological, political and economical events that leads music production. By results of researchings in literature, there is an analysis which derived from Marx's concept of alienation on people who take place in music production processes. As a result, this work claims that there is a relationship between economical, political and technological events and music production processes. It is believed that the future works on this subject will enlight the deepness of these relationship which is cited in this text.