Akut serebrovasküler olay geçiren hastalarda serum apelin-13 düzeyinin klinik ve radyolojik görüntülemeyle korelasyonu
Correlation of serum apelin-13 level with clinical and radiological imaging in patients with acute cerebrovascular accident
  1. Tez No: 773109
  2. Yazar: BURAK ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: İnme dünyada ve ülkemizde giderek artış göstermektedir. Bu nedenle inme tıp literatüründe giderek artan bir önem kazanmaktadır. Bu önem sağkalım süresinin uzaması, sakatlık ve iş gücü kaybı ile alakalıdır. İnme nedenli şikayetleri olan hastalar acil servislere başvuruda en önlerde yer almaktadırlar. Akut inme hastalarında radyolojik görüntüleme cihazları ile yapılan tanıyı doğrulayacak veya risk değerlendirmesinde yardımcı olacak, görüntülemedeki lezyon alanı ile korele olabilecek ve erken dönemde kullanılabilecek bir serum biyobelirtecine ihtiyaç vardır. Bu biyobelirteç hızlı, basit, düşük maliyetli, hasta yanında kullanılabilecek özelliklere sahip olmalı, acil ve yoğun bakım servislerinde, kolaylıkla uygulanabilmelidir. Bizim bu çalışmadaki amacımız Apelin-13'ün bu özelliklere sahip bir biyobelirteç olup olmadığını tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Kliniğimize inme ön tanısı ile başvuran tüm hastalar acil tıp doktoru tarafından değerlendirilmiştir. Hastaların ayrıntılı anamnezi alınmış ve hastalar detaylı bir muayenesi yapılmıştır. Daha sonra çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve inme ön tanısı olan tüm hastalara BT ve/veya MRG görüntülemesi alınmıştır. Tüm görüntülemeler acil tıp Hekimi tarafından değerlendirilmiştir. Sonrasında radyoloji kliniğince görüntülemeler analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Beyin BT'sinde hemorajik inme olan, çekilen Difüzyon Ağırlıklı Manyetik Rezonans Görüntüleme sonucunda difüzyon kısıtlaması saptanan ve geçici iskemik atak düşünülen hastalar nöroloji veya nöroşiruji uzmanına danışılmıştır. Bu süreç sonucunda tanısı kesinleşen 18 yaş üzeri olgulardan hastaneye başvuru esnasında alınmış olan kan örneklerinin arta kalan kısmından biyokimya uzmanı tarafından Apelin-13 seviyesine bakılmıştır. Daha sonra Difüzyon Ağırlıklı MRG ve BT bulguları bir radyolog tarafından incelenmiş ve stroke alanı hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda toplam 160 gönüllü yer aldı. Çalışmamızda yer alan gönüllüleri kontrol grubu ve hasta grubu olarak ayırdık. Kontrol grubu 60 kişiden oluşuyordu. ( %37.5 ). Hasta grubu ise 100 kişiden oluşmaktaydı. ( %62.5 ). Kontrol grubunda ortalama Apelin-13 değeri 10032,51±6167,11 pg/mL hesaplandı. Hasta grubunda ise ortalama Apelin-13 değeri 19728,86±10923,80 pg/mL olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introductıon and Objectıves: Stroke is increasing in the world and in our country. Therefore, stroke is gaining increasing importance in the medical literature. This importance is related to prolongation of survival, disability and loss of work force. Patients with stroke-related complaints are at the forefront of admission to emergency services. In acute stroke patients, there is a need for a serum biomarker that can confirm the diagnosis made with radiological imaging devices or help in risk assessment, can be correlated with the lesion area on imaging, and can be used in the early period. This biomarker should be fast, simple, low-cost, have features that can be used near the patient, and can be easily applied in emergency and intensive care services. Our aim in this study is to determine whether Apelin-13 is a biomarker with these properties. Materıal and Methods: All patients who applied to our Emergency Medicine Clinic of Selcuk University Medical Faculty Hospital with a preliminary diagnosis of stroke were evaluated by an emergency medicine physician. Detailed anamnesis of the patients was taken and a detailed examination of the patients was performed. Afterwards, CT and/or MRI imaging was obtained for all patients who met the inclusion criteria and had a pre-diagnosis of stroke. All imagings were evaluated by an emergency medicine physician. Afterwards, the images were analyzed and interpreted by the radiology clinic. Neurology or neurosurgery specialists were consulted for patients who had hemorrhagic stroke in brain CT, diffusion restriction was detected as a result of Diffusion-Weighted Magnetic Resonance Imaging, and transient ischemic attack was considered. As a result of this process, the remaining part of the blood samples taken at the time of admission to the hospital from the cases over the age of 18, whose diagnosis was confirmed, was examined by the biochemist for the Apelin-13 level. Then Diffusion Weighted MRI and CT findings were examined by a radiologist and the stroke area was calculated. Results: Conclusıon: A total of 160 volunteers took part in our study. We divided the volunteers in our study into a control group and a patient group. The control group consisted of 60 people. ( 37.5% ) The patient group consisted of 100 people. ( 62.5% ) . The mean Apelin-13 value in the control group was 10032.51±6167.11 pg/mL. In the patient group, the mean Apelin-13 value was calculated as 19728.86±10923.80 pg/mL.